Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Gayrimenkul Sahiplerini Yakından İlgilendiren Kira Beyanname Süreci Başladı

Gayrimenkul Sahiplerini Yakından İlgilendiren Kira Beyanname Süreci Başladı

Kalın Haber Kalın Haber - - 1 dk okuma süresi

Kira Beyanname Verme Süreci Başladı

Milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren kira beyanname verme süreci bugün başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı, bu yıl “kira bildirim formu” ile kiracıları da sürece dahil etti. Kiracılar, Dijital Vergi Dairesi’ne abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak forma ulaşabiliyorlar. E-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlayabiliyorlar.

Vergi Kayıp ve Kaçağı Önleniyor

Mülk sahiplerinin beyan ettiği kira gelirleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırmayı amaçlayan bu uygulama sayesinde vergi kayıp ve kaçağı önleniyor. Düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılıyor. Ayrıca vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi planlanıyor.

Kira Beyannamesine İlişkin 10 Soru, 10 Cevap

Merak edilen kira beyannamesi hakkında soruların cevapları da açıklandı: Kimlerin beyanname doldurma zorunluluğu bulunuyor? Kira geliri elde eden mülk sahipleri ne zaman beyanname verebilecekler? Beyannameler nasıl doldurulacak? İstisna bedeli ne kadar oldu? Gurbetçilerin beyanname verme durumu ve diğer detaylar hakkında detaylı bilgi verildi.

İlgili Yazılar