Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Gıda Fiyatları Haziran Ayında Değişmedi

Dünya Gıda Fiyatları Haziran Ayında Değişmedi

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Dünya Gıda Fiyatları Endeksi Sabit Kaldı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen verilere göre, dünya gıda fiyatları endeksi haziran ayında değişim göstermedi. Endeks, mayıs ayındaki revize seviyesi olan 120,6’da sabit kaldı. Mayıs ayındaki gıda fiyatları endeksi ise daha önce 120.4 olarak açıklanmıştı.

Türkiye’de Gıda Enflasyonu Yüksek Seviyede

Türkiye’de ise küresel trendin aksine gıda enflasyonu yüksek seyrini sürdürdü. Haziranda Türkiye’de gıda enflasyonu aylık yüzde 1,90 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,40 seviyesinde gerçekleşti. Türk-İş’in açlık ve yoksulluk raporuna göre ise mutfak enflasyonu aylık yüzde 0,05, yıllık ortalama ise yüzde 82,02 olarak hesaplandı.

Ürün Bazında Değişimler

FAO verilerine göre haziran ayında tahıl fiyatları gerilerken, bitkisel yağ fiyatları artış gösterdi. Hububat Fiyat Endeksi aylık yüzde 3 azalırken; Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi ise aylık yüzde 3,1 yükseldi. Süt Ürünleri Fiyat Endeksi yüzde 1,2 artarken; Et Fiyat Endeksi sabit kaldı. Şeker Fiyat Endeksi ise, Brezilya ve Hindistan’daki olumsuz hava koşullarının etkisiyle aylık yüzde 1,9 artış yaşadı.

İlgili Yazılar