Kalın Haber

Bir annenin çığlığı yankı buldu
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bir annenin çığlığı yankı buldu

Bir annenin çığlığı yankı buldu

- - 2 dk okuma süresi

Takvimler 22 Ağustos 2019’u gösterdiğinde, Diyarbakırlı Hacire Akar evlendireceği oğlunu terör örgütü PKK kaçırdı diyerek hdp il binası önünde oturmaya başladı.

İlk olarak 70 yaşındaki akar 2 gün sonra oğluna kavuştu. Hacire Akar’ın gösterdiği mücadele evlat hasreti çeken başka anne babalara da örnek oldu. HDP il binası önündeki nöbete katılan aile sayısı her geçen gün arttı.

Türkiye’nin dört bir yanından o ailelere destek yağdı. Şehit aileleri, siyasetçiler, sanatçılar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri Diyarbakır’a gitti. Ailelerin acılarını paylaştı. Sanatçılar annelerin arasına oturdular, tek tek hikayelerini dinlediler.

5, 10, 15 derken terör örgütünün elinden çocuklarını almak isteyen ailelerin sayısı 100 aştı. Kimilerinin direnişi sonuç verdi. Bugüne kadar 31 ailenin çocuğu terör örgütünün pençesinden kurtarıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın ikna faaliyetleri tüm hızıyla sürüyor. 2020 yılında 243, 2021 yılında 129 örgüt üyesi teslim oldu. 2 yılı dolduran evlat nöbetinde ailelerin umudu her geçen gün artıyor.

Evlat nöbetindeki 100’den fazla aile kendilerine de müjdeli haberin verileceği günü bekliyor.

İlgili Yazılar