Kalın Haber

Ali Çınar, kritik görüşmeyi değerlendirdi: Biden, Türkiye'yi kaybetmek istemez
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ali Çınar, kritik görüşmeyi değerlendirdi: Biden, Türkiye’yi kaybetmek istemez

Ali Çınar, kritik görüşmeyi değerlendirdi: Biden, Türkiye’yi kaybetmek istemez

- - 2 dk okuma süresi

Ali Çınar’ın açıklamaları şöyle:

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı buradaydı. Onlar da görüşmeyi yakından izliyorlar. ABD medyasının da bu toplantı sonucunu ve Biden’ın basın toplantısını bekliyor. Bu diyaloğun olması olumlu ve iki NATO müttefikinin sorunları yüz yüze konuşmasını büyük fırsat olarak değerlendirmekte fayda var. Başkent kulislerinde bazı Türk karşıtı grupların rahatsız olduğunu söyleyebiliriz. Bundan sonra atılacak adımlar ana sorunların çözümü yolunda nasıl bir yol çizileceğini gösterecek.

Afganistan konusu, ABD’nin Türkiye’ye tam desteğinin olacağı görünüyor. Aynı şekilde ticari hacmin artırılması konusunda pozitif bir yaklaşım var. Suriye konusunda Biden yönetiminin net bir politikası olması konusunda Türkiye maddi destek vermesi konusunda bir destek olabilir. S-400 ve YPG konularında sıkıntılar görülüyor ve konuşuluyor. Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları arasında daha sık bir diplomasinin olacağı bir Türk-Amerikan ilişkisi görebiliriz. Bu toplantının bundan sonraki devamları çok önemli olacak. YPG/PKK konusu büyük sıkıntı. Bu konuda ABD’nin geri adımı yok. Burada Türkiye’nin atacağı adımlar önemli olacak. Köşeye sıkışmış bir terör örgütü konusunda ABD’nin NATO müttefiki Türkiye ile bundan sonra ne olacağı konusunda dinlemesi gerektiğini düşünüyorum.

NATO toplantısında Türkiye ile ilgili olumlu demeçler olduğunu gördük. Türkiye’nin stratejik ve askeri konumuna da bakarsan Biden bunu kaybetmek istemez. Ben olumlu bakıyorum bu görüşmenin sonucuna.

İlgili Yazılar