Kalın Haber

Yüz yüze eğitim için kritik adım
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yüz yüze eğitim için kritik adım

Yüz yüze eğitim için kritik adım

- - 2 dk okuma süresi

Yüz yüze eğitim için kararlılık sürerken, Sağlık Bakanlığı’ndan da önemli bir adım geldi. 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere aşı hakkı tanımlandı.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşı uygulamasında değişikliğe gitti. Lise kademesindeki öğrencileri doğrudan etkileyecek o karar ile 15 yaş üstündekiler aşı olabilecek. Ayrıca kronik hastalığı olan 12 yaş üstündeki çocuklar için de aşı olmanın önü açıldı. Aşı hakkı tanımlanan çocukların aşı olabilmeleri için, velayet hakkı sahiplerinin aşı onam formunu doldurmaları gerekecek.

PCR testi pozitif çıkanların aşı olabilmeleri için iyileşmelerinin ardından 3 ay beklemeleri gerekiyordu. Artık bu süre 1 aya çekildi. PCR pozitifler iyileşmelerinin ardından 1 ay sonra aşı olabilecek.

Öte yandan 4. doz aşı uygulamasına da geçildi. Bazı ülkelerin girişlerine izin verdiği yabancılardan 2 doz Bıontech aşısı istemesi üzerine, 2 doz Sinovac aşısı olanlar için bu karar alındı. İlk 2 dozunu Sinovac yaptıranlar, 2 doz Biontech aşısı olabilecek. 3. doz ile dördüncü dozun arası da 21 gün olacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4. doza dair de sosyal medyadan açıklama yaptı. “Bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türleri kabul edilmektedir. Özel bir düzenleme yapılmıştır. 2 doz Bıontech aşısı ya da 3. doz Sinovac olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir” dedi.

 

 

İlgili Yazılar