Kalın Haber

Vergi Barışı Meclis'te
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Vergi Barışı Meclis’te

Vergi Barışı Meclis’te

- - 2 dk okuma süresi

Vergi barışı yasa teklifi olarak mecliste. Komisyondan, Genel Kurul’dan geçtikten sonra Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanacak.

PEKİ KİMLER VERGİ BARIŞINDAN FAYDALANCAK?

Şahıs veya şirket olarak faaliyet gösteren işletmeler için ve kira geliri, gayrimenkul satış değer artış kazancı, yurt dışı faiz menkul sermaye iradı gibi gelir elde edenler de vergi barışından faydalanacak.

Şahıslar gelir vergisi mükellefi, şirketler kurumlar vergisi mükellefi olarak gelir beyan edecek.

Belirlenen oranlarda geçmiş beyannamelerde yer alan KDV’leri artırıldığında vergi barışı hükümlerinden yararlanılabiliyor. İşletmeler beyanname ile beyan etmeleri gereken ücret stopajı için de vergi barışı hükümlerinden faydalanabiliyor.

Yasa teklifine göre 31 Ağustos 2021’e kadar matrah artırımı başvurusunun yapılması gerekiyor. Hesaplanan vergileri peşin ödemek isteyenler 30 eylüle kadar bu ödemelerini yapabilir. İlk taksit ödeme süresi içerisinde peşin ödeme yapanlara hesaplanan vergiler üzerinden yüzde 10 indirim yapılması da öngörülüyor. Taksitle ödeme yapacaklar için ilk taksit 30 eylüle kadar ödenebiliyor. İkişer ay arayla toplam 6 eşit taksitte ödeme yapılabilir.

Ama matrah artırımı yapılıp süresi içinde yeni hesaplanan vergi ödenmezse vergi barışı bozuluyor.

İlgili Yazılar