Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ukrayna’nın Enerji Savaşı Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Ukrayna’nın Enerji Savaşı Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

DTEK CEO’su: “ABD Yardımı Gelmezse Rusya’ya Karşı Enerji Savaşını Kaybedebiliriz”

Ukrayna’nın önde gelen özel enerji üreticisi DTEK’in CEO’su, ülkesinin Rusya’ya karşı enerji savaşını kaybetme riski olduğu konusunda uyarıda bulundu. ABD’nin durdurulan yardımının yakında gelmemesi durumunda Ukrayna’nın zorlu bir döneme girebileceğini belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya Yönelik Tehditleri

2022’de olduğu gibi bu yıl da Rusya’nın Ukrayna’nın enerji sistemine hava saldırıları düzenleyebileceği uyarısında bulunuldu. Ukrayna’nın elektrik ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayan DTEK, savaşın başlangıcından bu yana altyapısına 9 bin 700’den fazla saldırı kaydetti. Bu saldırıların 160’ı termik santrallere yönelikti ve sadece bu yıl 150 saldırı gerçekleşti.

Endişe Verici Durum

DTEK CEO’su Maxim Timşenko, Financial Times’a verdiği demeçte, “Ukrayna’nın enerji savaşını kaybetmemeye kararlıyız. Ancak vaat edilen yardımlar gelmezse risk altında olacağız” dedi. Timşenko ayrıca, güvenlik endişeleri nedeniyle yabancı şirketlerin Ukrayna’da yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmasının zorlaştığını ve sürekli olarak altyapılarını yenilediklerini belirtti.

Ukrayna’nın enerji sektörüne verilen zararın 12 milyar dolar olduğunu belirten Dünya Bankası, ülkenin enerji altyapısının büyük zarar gördüğünü ve ekonomik olarak sıkıntılı bir döneme girilebileceğini vurguladı. Timşenko, ülkenin enerji kaynaklarıyla savaşın sadece cephe hattındakilere değil, aynı zamanda ekonominin ayakta kalmasına da bağlı olduğunu dile getirdi.

İlgili Yazılar