Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türkiye’de LG OLED TV Pazar Hacmi Bir Yılda %116 Büyüyerek 59 Milyon Dolara Ulaştı

Türkiye’de LG OLED TV Pazar Hacmi Bir Yılda %116 Büyüyerek 59 Milyon Dolara Ulaştı

Basin Bülteni Basin Bülteni - - 8 dk okuma süresi

LG Electronics Türkiye, merakla beklenen 2022 TV serisinin piyasaya çıktığını duyurdu. OLED teknolojisinin lideri LG, bu teknolojiyi sürekli olarak mükemmelleştirip geliştirerek dokuz yıldır global premium TV pazarındaki lider konumunu koruyor1.

 

TV İzleme Kavramı Değişti

Gelişen teknolojiyle birlikte TV’nin tüketicilerin hayatındaki yeri de değişti. TV pazarındaki tüketici trendlerinden bahseden LG Electronics Türkiye Ev Eğlencesi Elektroniği Ürün Müdürü Kevin Cho, gün içerisinde TV izleme oranının pandemi öncesine göre yüzde 77’lik bir artış gösterdiğini belirterek, buna paralel olarak Premium TV pazarının da genişlediğini söyledi. “TV pazarındaki büyüme hem dünyada hem de Türkiye’de hemen hemen aynı kalırken, 2 bin $ ve üstü TV pazarı dünyada yüzde 22, Türkiye’de ise yüzde 103 büyüdü. 2020’de ülkemizde 42 milyon dolar olan 2 bin $ üzerindeki TV pazarı, 2021’de 85 milyon $’a ulaştı. Ülkemizdeki LG OLED TV pazar hacmi ise, yüzde 116 büyüyerek 27 milyon $’dan 59 milyon $’a ulaştı, bu rakam tüm dünyada yüzde 52’lik büyüme ile 85 milyar dolar oldu” şeklinde konuştu.

 

Tüketicilerin LG OLED TV’lere olan ilgisindeki artışın bir TV’den beklentilerinin değişmesi ile paralel olduğunu söyleyen Kevin Cho, “Globalde, tüketicilerin hafta için TV izleme oranları pandemi öncesi döneme oranla yüzde 77’lik artış gösterdi. Ayrıca, yapılan araştırmalar TV almayı planlayan tüketicilerin, TV’lerinin ev dekorasyonuna uyumlu bir tasarımda olmasına özen gösterdiğini ortaya koyuyor. Diğer önemli bir unsur da sağlık… Uzun süreli TV izlemenin sağlıklarına olumsuz etki edeceğini düşünen tüketiciler, yüzde 57’lik pay ile gelecekte ürün satın alırken ana odaklarının sağlık olacağını söylüyor” şeklinde konuştu. Çevreye saygılı ve geri dönüşümü benimseyen markaların da bir adım önde olduğunu belirten Cho “Yine, araştırmalar gösteriyor ki, insanların %58’i artık çevre sorunları hakkında Covid-19 öncesine göre daha bilinçli. %24’ü ise, ürün veya hizmetlerine çevresel faktörleri entegre etmeyen markaları satın almayacağını belirtiyor. Bu noktada da, üretim süreçlerinin her aşamasında çevre bilinci ile haraket eden LG, ön plana çıkıyor” dedi.

 

Yeni Nesil OLED Deneyimi 

Tanıtımı gerçekleştirilen 2022 serisinin en üst basamağında LG’nin şimdiye kadar ürettiği en gelişmiş ve en parlak OLED’i olan OLED evo serisi yer alıyor. Yeni seride 5. Nesil α9 AI İşlemci’nin kontrol ettiği pikseller Parlaklık Artırıcı özelliği sayesinde çok daha parlak, net ve gerçekçi görüntüler ile ev eğlence deneyimi yeni zirvelere taşınıyor.

 

LG, 2022 TV serisi ile OLED kategorisinde tüketicilere en geniş aralıklı boyut seçeneklerini sunuyor. Bu yılın ikinci yarısında satışa sunulacak dünyanın ilk 97 inç OLED TV’sine ek olarak 88, 83, 77, 65, 55 ve 48 inç boyutundaki modellerle farklı mekanların farklı ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Daha küçük boyutlu TV arayışında olanlar veya konsol ya da PC oyuncuları için ise dünyanın en küçük OLED TV’si 42 inç TV, 2022 serisi ile sunuluyor. Kendinden aydınlatmalı piksel teknolojisi sayesinde kusursuz siyah ve kusursuz renkler sunan yeni LG OLED serisi Dolby Vision IQ ve Dolby Atmos teknolojileri birlikte sinematik deneyimini en üst noktaya taşıyor. Oyun deneyiminde de iddialı olan yeni seri, 0.1 milisaniye tepki süresi, HDMI 2.1 desteği, VRR, AALM gibi üstün oyun özellikleri ile oyunseverlerin favori oyun ekranı haline gelecek. Ayrıca yeni seri, LG’nin yenilikçi Smart TV platformunun en yeni sürümü olan webOS 22 ile birlikte geliyor. Yeni sürüme eklenen çoklu kullanıcı profili özelliği ile kullanıcılar farklı profiler oluşturabiliyor. webOS22, ekranı mobilden TV’ye yansıtmanın basit bir yolunu sağlayan NFC Magic Tap ve evdeki bir TV’den diğerine Wi-Fi aracılığıyla kablo veya uydu içeriğinin yansıtılmasına olanak tanıyan Odadan Odaya Paylaşım gibi kullanıcı dostu özellikler de sunuyor.

 

Yeni seride TV’yi ev dekorasyonunun bir parçası haline getirmek isteyen tüketiciler için tasarlanan Lifestyle TV serisi LG OLED Objet Collection da bulunuyor. Serinin ilk modeli olan Easel (65ART90), OLED evo teknolojisine sahip 65 inç ekran, 80 watt gücünde bir hoparlörü içinde barındıran ve TV’yi kapattığınızda yukarı doğru hareket eden, Danimarkalı ünlü tekstil markası Kvadrat tarafından tasarlanan hareketli bir kılıfa sahip. LG OLED Objet Collection serisinin diğer yeni modeli ise 55 inç OLED evo ekran ve bej renginde yerleşik bir standla sunulan Posé. Minimalist tasarımı ile Posé, TV’yi istediği yere konumlandırmak isteyen tüketiciler için ideal olacak.

 

LG, yeni OLED TV’lerinin yanı sıra, 2022 serisi QNED TV’lerini de tanıttı. 8K MiniLED Modelleri ile öne çıkan LG’nin en gelişmiş LED TV’leri canlı renkleri ve keskin görüntüleri ile öne çıkıyor. LG’nin tescilli Quantum Dot NanoCell teknolojisine sahip yeni QNED TV’ler, daha doğru renkler ve daha fazla kontrast ve parlaklık ile izleyicinin ilgisini en üst düzeye çıkararak çarpıcı görüntü kalitesi sunuyor.

 

Üstün görüntü kalitesi, gelişmiş performansı ve şık tasarımları ile büyük beğeni toplayan LG’nin 2022 serisi TV’leri ev eğlencesi deneyimini yeni bir seviyeye taşımak isteyen tüketicileri bekliyor .

İlgili Yazılar