Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Avrupa’da Sağlıklı Beslenme Konusunda Son Sırada

Türkiye Avrupa’da Sağlıklı Beslenme Konusunda Son Sırada

Kalın Haber Kalın Haber - - 3 dk okuma süresi

Türkiye Avrupa’da Gelir Dağılımı ve Beslenme Durumu

Türkiye , Avrupa’da en az kazanan ve gelir dağılımının en bozuk olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ayrıca, sağlıklı beslenme konusunda da Avrupa’da son sırada bulunuyor. Ülkemizde her 10 kişiden 4’ü , iki günde bir et, tavuk ve balık tüketebilecek finansal güce sahip değil.

Avrupa Ülkeleri Arasında Beslenme Durumu

Avrupa Birliği’nin (AB) verilerine göre, 27 üyeli AB ülkelerinde 2 betvole günde bir et, tavuk veya balık tüketemeyenlerin oranı 2022’de %8.3 oldu. Diğer bir deyişle, Avrupalıların %91.7’si iki günde bir et, tavuk, balık tüketmekte zorlanmıyor. En yüksek oranlar %22.1 ile Romanya ve %21.6 ile Bulgaristan ‘da görüldü. En az zorlanan ülkeler ise %1.4 ile İrlanda ve %1.5 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi oldu.

Türkiye’deki Beslenme Durumu ve Ekonomik Zorluklar

Eurostat betvole giriş ‘ın Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) aldığı verilere göre, Türkiye AB ortalamasını 5’e katladı . Türkiye’de iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamayanların oranı %41.5 ile Romanya’nın üzerine çıktı. TÜİK’in en güncel verilerine göre 2023’te yüzde 39.2 vatandaşlar iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını bet vole karşılayamıyor.

Türkiye’de Ekonomik Zorluklar

TÜİK’in 2023 yılı verilerine göre, hanelerin %58.8’i evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını, %31.8’i beklenmedik harcamaları, %19.5’i evin ısınma ihtiyacını, %64.2’si eskimiş mobilyaların yenilenmesini ekonomik olarak karşılayamıyor. Türkiye’de göreli yoksulluk oranı ise geçen yıl %13.9 olarak açıklandı.

İlgili Yazılar