Kalın Haber

Türk toplumunun genetik kodları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk toplumunun genetik kodları

Türk toplumunun genetik kodları

- - 2 dk okuma süresi

10 yıl sürdü 4 bin kişinin DNA’sı incelendi, 10 milyon dolar bütçeli araştırma ile Türk toplumun genetik kodlarına ışık tutuldu. Türkiye, ABD ve İngiltere’den bilim insanlarının katıldığı araştırmada, Türkiye’nin 81 ilinden yaklaşık 4 bin kişinin DNA’sı incelenerek, Türk toplumunun detaylı genetik yapısı ortaya kondu.

Araştırmanın sonuçları, Türkiye’nin genetik açıdan bir bütünlük arz ettiğini ve yüksek düzeyde genetik çeşitlilik içerdiğini ortaya koydu. Projenin yürütücüsü Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özçelik araştırmaya dair detayları paylaştı.

“Türkiye, coğrafi konumu gibi genetik yapısı ile de doğu ile batı arasında bir köprü oluşturmaktadır” ifadelerini kullanan Özçelik, Türk toplumu ile Balkan, Kafkas ve Orta Doğu toplumları arasında ortak genetik bileşenler olduğunun tespit edildiğini söyledi. Anadolu’nun eski Taş Çağı’ndan beri göç olayları için bir köprü görevi gördüğü tespit edilen araştırmada Anadolu’da yaşayan toplumların genetiğinin nesilden nesile aktarıldığı belirtildi.

Profesör Özçelik, araştırmaya göre Avrupa toplumları ile de beklenenden daha yüksek düzeyde bir benzerlik bulunduğunu söyledi ve “Özellikle İtalya’nın Toskana bölgelerinde yaşayan insanlarla yakın bir ilişki izlendi” ifadelerini kullandı.

Çalışmada oluşturulan veri tabanı araştırmacıların kullanımına sunuldu.

 
 
 

 

 

İlgili Yazılar