Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Gül Araştırması

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Gül Araştırması

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Doç. Dr. Gülşah Gedik: Balkanlar ve Trakya’da Gül Çalışmaları

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gülşah Gedik, Osmanlı döneminde Balkanlar ve Trakya’da yetiştirilen güllerin bölgede yeniden canlandırılması için çalışma başlattıklarını belirtti.

Gül Aroması ile Yapılan Çalışmalar

9 ay önce başlayan projede Bulgaristan’da gül aroması ile yapılan şekerin etkileyici olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gedik, daha iyisini yapmak için araştırmalar yaptıklarını söyledi. Kore ve Japonya’da yapılan çalışmaları inceleyerek ilerlediklerini belirtti.

Gül Üretiminin Tarihçesi ve Yeniden Canlandırılması

Doç. Dr. Gedik, Osmanlı-Rus savaşı sonrasında gül üretiminin sekteye uğradığını ve bu alanda çalışmaların yeniden canlandırılmasının önemine vurgu yaptı. Türkiye’de gül kullanımının sınırlı olduğunu ve farklı amaçlarla geliştirilen farmasötik ürünlerle bu alanda ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Doğal Gül İçeren Yenilikçi Ürünler

Doç. Dr. Gedik, yapay malzeme kullanmadan gülün kendi aromasını verdiği kapsüller içinde elde ettikleri ekstrelerle yeni ürünler geliştirdiklerini açıkladı. İçerisinde sadece doğal gül bulunan ürünlerin, antistres, antimikrobiyal gibi özelliklere sahip olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar