Kalın Haber

"Tosuncuk" ne ceza alır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. “Tosuncuk” ne ceza alır?

“Tosuncuk” ne ceza alır?

- - 2 dk okuma süresi

Çiftlik Bank ile 130 binden fazla kişiyi dolandırdığı iddia edildi. “Yatırım” adı altında topladığı 1 milyar liradan fazla parayla yurt dışına kaçtı. “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın Brezilya’da yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Şimdi alacağı ceza tartışılıyor.

Bazı hukukçulara göre binlerce yıl hapisle yargılanacak tosuncuk’a son infaz düzenlemelerine göre en fazla 32 yıl ceza verilebilecek. Ancak, bazı hukukçu ve siyasiler, dolandırılan kişi sayısının binlerle ifade edilmesi nedeniyle rekor ceza alacağını savunuyor.

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, infaz düzenlemesinde şartlı tahliye süresi ile ilgili genel ve kalıcı düzenlemeler yapıldığını, dolandırıcılar için ayrıca bir suç ayrımı yapılmadığını belirtmişti. Tunç, “Mehmet Aydın hakkında suç örgütü kurmak ve yönetmekten her bir suçtan 3 bin 762 defa olmak üzere bilişim sistemlerini kullanarak dolandırıcılık, suçtan kaynaklı malvarlığı değerlerini aklama suçlarından ise 75 bin yıl ceza istenmektedir.” dedi.

‘Tosuncuk’ ve suç ortağı arkadaşlarının alacağı süreli hapis cezasının infazı ile ilgili sürede bir indirimin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Mehmet Aydın Kırmızı Bülten’le uluslararası seviyede aranıyordu. Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, Vergi Usul Kanunu’na muhalefet, Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, Bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı olmak üzere 5 ayrı suçtan yakalama kararı vardı.

İlgili Yazılar