Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’ndan Yeni Açıklama

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’ndan Yeni Açıklama

Kalın Haber Kalın Haber - - 3 dk okuma süresi

28 Cezaevi Ziyaret Edildi

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu Başkanı İbrahim Yurdunuseven, yapılan açıklamada, 27. Yasama Dönemi’nde 28 cezaevini ziyaret ettiklerini söyledi.

Yargılamayla İlgili Şikayetler Anayasa Gereği İncelenemiyor

Geçen dönemde birçok şikayet aldıklarını ifade eden extrabet Yurdunuseven, yargılamayla ilgili şikayetlere Anayasa’nın 138. maddesi gereğince bakamadıklarını belirtti.

Görev Alanları Cezaevi Şartlarına ve Personelin Davranışlarına İlişkin

İnceleme alt komisyonunun görev alanının cezaevi extrabet giriş şartlarına ve cezaevi personelinin davranışlarına ilişkin olduğunu anlatan Yurdunuseven, şunları söyledi:

“Cezaevlerine gittiğimizde milletvekillerimizle birlikte herhangi bir koğuşa giderek birebir ziyaretler yapıyoruz, hükümlü ve tutuklularla görüşüyoruz. Tüm sorunları konuşuyoruz. Daha sonra hazırladığımız raporu kendi komisyonumuzda görüşüyoruz. Bu rapor üst komisyon olan İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna gönderiliyor. Üst komisyonda kabul edilen raporu Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne gönderiyoruz ve sorunların çözümü yönünde çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız tespit sonucunda çocukları okuyan mahkumlar için, hafta içi yerine cumartesi günü görüş saati ayarlanmasını sağladık. Bizim derdimiz, amacımız, mahkumları cezasını çektikten sonra topluma tekrar kazandırmak.”

Siyasi Kimlikler Kenara Bırakılıyor

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili olan Yurdunuseven, yaptıkları görüşmeler sonrasında aile görüş süresinin 1 saatten 1,5 saate çıkarıldığını ve iaşe bedellerinin iki katına çıkarıldığını bildirdi. Terör suçları hariç, mahkumların yakınlarıyla görüntülü görüşebildiğini belirten Yurdunuseven, cezaevlerinde bu uygulamanın yapıldığını ifade etti.

Planlanan Ziyaretler

Komisyonun 28. Yasama Dönemi’nin ilk 6 ayında 3 cezaevini ziyaret ettiği belirtilen açıklamada, Yurdunuseven şunları kaydetti:

“28. Yasama Dönemi içerisinde 25-30 cezaevini ziyaret etmeyi planlıyoruz. Hangi cezaevinden ne kadar şikayet geldiğini sıralıyoruz. En fazla hangi cezaevinden şikayet geldiyse ona göre incelemelere gidiyoruz. Yine aynı şekilde ziyaretlerimizi sürdüreceğiz. Bütün milletvekili arkadaşlarımız siyasi kimliklerimizi kenara bırakıyoruz. Hükümlü ve tutukluları ’emanet’ olarak görüyoruz. Suçun niteliğine, vasfına bakmadan cezaevlerindeki eksikleri tespit etmeye çalışıyoruz.”

İlgili Yazılar