Kalın Haber

Tarımda girdi fiyatları artmaya devam ediyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarımda girdi fiyatları artmaya devam ediyor

Tarımda girdi fiyatları artmaya devam ediyor

- - 3 dk okuma süresi

Tarımda girdi fiyatları artmaya devam ediyor

Tarımın ithalata bağımlı hale gelmesi ve küçük çiftçiliğin tasfiye edilmesinin bedelini çiftçiler ve kent yoksulları ödüyor. Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) 2021 yılının Şubat ayına ait Tarım Ürünleri Üretici Fiyat (Tarım-ÜFE) endeksini açıkladı.

Veriler tarımda girdi maliyetlerinin ne kadar arttığını ortaya koyuyor. Tarım sektöründe üretici fiyatları Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,61, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,32 artış gösterdi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplar ise yüzde 29,86 ile tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar ve yüzde 29,80 ile lifli bitkiler oldu.

Yıllık en az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 1,11 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler, yüzde 5,08 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde 14,55 ile yağlı meyveler oldu. Aylık bazda en hızlı artış ise sadece bir ayda yüzde 8,08’lik maliyet artışıyla turunçgiller gurubunda yaşandı. Girdi maliyetlerindeki artışa karşın çiftçinin ürününün fiyatında aynı oranda artış yaşanmaması küçük çiftçilerin en önemli sorunu olmaya devam ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlgili Yazılar