Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. SYRIZA Liderinden Gazze’deki Saldırıya Sert Tepki

SYRIZA Liderinden Gazze’deki Saldırıya Sert Tepki

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

SYRIZA Lideri Stefanos Kaselakis’ten İsrail’e Çağrı

Yunanistan’da ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Stefanos Kaselakis, İsrail’in Gazze’deki BM okuluna düzenlediği saldırıya sert tepki gösterdi. Kaselakis, İsrail’in saldırısında onlarca çocuğun hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’e Gazze’deki soykırıma karşı net bir tavır alması için çağrıda bulundu.

Son Durum ve Uluslararası Tepkiler

İsrail’in Gazze’deki Birleşmiş Milletler okuluna düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 27 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı açıklanmıştı. İspanya, Norveç ve İrlanda Filistin’i resmen tanıma kararı almıştı. Diğer yandan İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 36 bin 654’e yükselirken, yaralı sayısı 83 bin 309’a ulaştı.

Yaşanan Yıkım ve İnsan Hakları İhlalleri

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarının neden olduğu büyük yıkımın, Gazze’de yaşanmaz bir ortam oluşturduğu belirlendi. Saldırılar sonucunda kanalizasyon sistemlerinin durduğu, binlerce ölünün enkaz altında kaldığı ve sivil altyapının hedef alındığı bildirildi. Ayrıca İsrail’in Filistinli esirleri hapsetmeye devam ettiği ve Batı Şeria ile Doğu Kudüs’te saldırıların devam ettiği belirtildi.

İlgili Yazılar