Kalın Haber

Son dakika... Bakan Pakdemirli CNN TÜRK'te
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Son dakika… Bakan Pakdemirli CNN TÜRK’te

Son dakika… Bakan Pakdemirli CNN TÜRK’te

- - 7 dk okuma süresi

Orman yangınlarından, uçak tartışmasına, sellerden kuraklık için alınacak yeni tedbirlere, tarım ve hayvancılıktaki üretimden gıda fiyatlarına merak edilen başlıkları Ahmet Hakan soruyor, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yanıtlıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklaması şu şekilde; 

Tarihte görülmemiş diye geniş bir pencere açmak istemiyorum. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir yangın ile karşı karşıya kaldık. Cumhuriyet tarihinde görülmemişin aslı şudur; Orman idaremiz senede yaklaşık 3 bin yangın ile uğraşır. Bunun birçoğundan kamunun haberi olmaz bunlar küçüktür ve hemen söndürülür. Ama bu 3 bin yangının da her yıl önemli yangınları vardır içinde. Önemli yangınlardan mesela iki sene önce İzmir yangını geçen yıl Hatay’da çıkan yangınlar. Önemli yangınlardan kasıt; büyüme potansiyeli çok alan yangınlardır. Büyük diyebileceğimiz 4 yangın çıktı geçen yıl. Bugün 16 tane büyük yangın çıktı aynı gün içerisinde. 

Günlerce süren yangınlar oldu, Muğla Antalya yangınları gibi. Burada çok ciddi bir şekilde AKUT ve teşkilatı da derinden sarsacak bir durumla karşılaştı Türkiye.

Yangınların büyümesini tetikleyecek durumlar vardı. Genel bir istatistik verecek olursak biz her 2 yangından bir tanesini tespit edemiyoruz. Antalya’da bir tane balicinin çıkardığı yangın var. Bir tanesi piromani hastası. Bir küçük çocuğun çıkardığı yangın var bir de Gündoğmuş’ta rüzgardan sebep çıkan yangın var. Asıl ateşlendiği noktada hangi meteorolojik koşullardasınız o çok önemli. Bizim 30 kuralımız var. 30 km saatte esen rüzgar, 30 derecenin üzeri. Bu 30 kuralı varsa bizim için alarm var demektir.

40 ve 20 kuralı var. 40-20-40 kuralında şu vardır; asla ve asla yangınla mücadele etme. Yerleşim yerlerini boşaltın ve yangının sönmesini veyahut meteorolojik koşulların iyileşmesini bekleyin. Biz bundan da ağır şartlarda mücadelemiz bırakmadık. ABD’liler bu rüzgar sıcaklık ve nem varsa yangını söndüremezsiniz diye bunu diyor.

Verilen mücadele ve kazanılan savaşa baktığımız zaman çok önemli bir savaş kazanıldı. En olumsuz koşullarda önemli bir savaş verdik ve kazandık. Türkiye orman teşkilatının başarısı için tarihsel olaylardan bir tanesidir. Eksik eleştirilecek yerler elbet vardır.

612fbccfd265a2261c31f53e

Meteorolojik koşullar ve birden fazla büyük yangınla mücadele ediyor olmamız. Biz yangını hep metafor yaparız. Süper bir güç olabilirsiniz, iki ülkeyle savaşırsınız ama 16 ülkeyle savaştığınız zaman burada netice almanız biraz zaman alabiliriz. Her büyük yangını bir büyük ülkeyle savaşmak gibi düşünün. 16 tane yangını görüyorsunuz bin hektarın üzerinde 16 tane yangın çıkmış. 2019’da 1 adet 2017’de 4 adet 2014 ve yılara baktığınız zaman 500 hektarın üzerinde yangın yok. Hektar büyüdüğü zaman yangının etkilediği alan artıyor. Afetlerle karşı karşıya olduğumuz bir yıl. Meteorolojik koşullar bu yangınlarda netice almamızı zorlaştırmıştır.  

 Erken uyarı sistemimiz var. Bu sistem riskli bölgeleri belirliyor. Riskli bölgelere yakın ekiplere haber veriyoruz. Ekiplerimiz araçlarını çalıştırıp ormana doğru gidip hazır bekliyorlar. Herhangi bir yangın durumunda hızlı şekilde müdahale edebilsinler. 28 Temmuz itibariyle biz hazırdık. Bu hazırlıklar olmasa yangınların önünün alamayız. Biz günde yaklaşık 30 yangın ile mücadele ediyoruz. Ana hedefimiz şudur. Yangının amiyane tabirle yılanın başını küçükken ezeceksin. 20’nin üzerinde söndürülen yangınlar da var o gün.

Çok sayıda yangınla mücadele edeceğiniz zaman ekiplerinizi bölmek durumundasınız.

Her yangın bir ders. Biz deprem afeti de olsun yangın olsun hepsine gidiyoruz. Teçhizatımız olduğu için Bakanlığımız AFAD’ın da bir parçası oluyor. Böyle büyük bir gücü elde tutmanın bir maliyeti var. Bu kadar büyük yangınlar silsilesi ile bir daha ne zaman karışılacağız bilmiyoruz. Normal şartlarda istatistiklere göre bir planlama yaparsınız .

Bugün mesela kamuda bambi taşıyabilecek helikopterler var. Jandarmada askeriyede var. Devletin elindeki mevcut helikopterleri yangın söndürmede kullanılabilecek hale getirmeliyiz. Ek bir karar gücü insan gücü mutlaka lazım. 13 bin gönüllü eğitmişiz bugüne kadar bunun sayısını 100 bine çıkarmamız lazım. Ortalama bir vatandaşın yangına müdahale etmesi doğru değil bizce. Ama biz gönülleri eğitirsek bizde onları katkı vermesi için çağırabiliriz.

Orman teşkilatı yaklaşık 35 senedir, mücadele yapar. Havadan da karadan da mücadelesini eder. 35 senelik her iktidarın olduğu dönemde bütün hizmetini dışarıdan satın almıştır. Kiralama yöntemiyle. Yazın dışındaki aylarda bu uçakların bakımın yapmak çok maliyetli. Orman teşkilatı hep kiralama yöntemiyle yapmış. Kötü niyetli kullanılmaya çalışıldı bu. Bu sene biz sezona 53 hava aracıyla girdik.

 

 

 

İlgili Yazılar