Kalın Haber

Sancar’dan reform paketi yorumu: Ekonomiyi çökerttiklerinin itirafıdır
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sancar’dan reform paketi yorumu: Ekonomiyi çökerttiklerinin itirafıdır

Sancar’dan reform paketi yorumu: Ekonomiyi çökerttiklerinin itirafıdır

- - 5 dk okuma süresi

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Ekonomi Reform Planı için, “‘Biz ekonomiyi çökerttik, işte size itirafı” yorumunda bulundu. Sancar, “Peki niye çökerttiniz? Eğer gerçekten itiraf eden yaptığının sorumluluğu üstleniyorsa itiraflar önemlidir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, öncelikle Halepçe Katliamını andı. Sancar, “Bundan 33 yıl önce Halepçe’de insanlar havada hoş bir koku, tatlı bir elma kokusu aldılar ve nefesleri kesildi. Çoğunluğu kadın ve çocuk 5 bin insan acımasızca katledildi. Halepçe’de özürlü doğum oranı Hiroşima’nın 4-5 katına ulaştı” dedi.

Sancar, “İnsanlığa karşı işlenen bir suçtur bu. Bu bir soykırımdır. Uluslararası güçlerin bu tanımlamayı kabul etmeyişini ibretle izliyoruz. Uluslararası camiaya tekrar çağrı yapıyoruz, Halepçe soykırım olarak tanınsın. O gün yaşanan acı bugün tazeliğini koruyor” diye devam etti.

“BUGÜN KOBANE’DE, CİZRE’DE KENDİNİ GÖSTERİYOR”

“Bugün bu acı kendini Kobane’den, Cizre’den Afrin’e uzanan saldırı dalgalarıyla gösteriyor” diyen Sancar,  “Bu katliamlar aynı zamanda Kürt halkının birlik olmasının tarihsel bir sorumluk ve zorunluluk olduğunu bütün yakıcılığıyla bizlere hatırlatmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ARTIK YÜİK BİLE GERÇEKLERİ GİZLEYEMEZ HALDE”

Sancar ardından Ekonomi Reform Planı’na da değindi. “Türkiye’de insanlar pandeminin maliyetini neredeyse iki kat fazla ödedi. 6 milyon insan daha işsizler kervanına katıldı. Artık TÜİK bile bu gerçekleri gizleyemez hale geldi. İşsizliğin yüzde 30’lara vardığını itiraf etmek zorunda kaldılar” diyen Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ortada büyük bir çürümüşlük, bir yozlaşma hali var. Sefaletten kendine menfaat çıkarmaya çalışan zihniyet bu ülkede her yere sinmiş durumda, en büyük tehlike budur. Bu topluluğu toplum olmaktan çıkarmaya sürüye dönüştürmeye çalışıyorlar. Bu fırsatçı anlayışa izin verilmemeli.”

“BİNLERCE ESNAF KEPENK KAPATTI”

“Bütün demokrasi güçlerinin güç birliği yapması gerekiyor. Bu çağrımız boş bir çağrı değil. Bunları ciddiye almayanların ileride tarihe ve halka karşı nasıl bir sorumluluk ve vebal altında kalacaklarını hatırlatıyoruz. Herkesin vicdanını kurtarması için mücadele veriyoruz. Bu mücadele yeniden toplum haline gelme mücadelesidir.”

“Herkes bunun ciddiyetini anlamalı. Pandemi sürecini kötücüllükle yöneten iktidar yüzünden binlerce esnaf kepenk kapattı. İnsanlar artık aş ve iş bulamıyor. Gittiğimiz her yerde feryatlarını canlı canlı görüyoruz. Pandemi bunu da katmerledi.”

“Öğrenciler EBA sistemine ulaşabilmek için internetin çekeceği yer aradılar. Yetkililer, ‘Yetersizlikler giderildi’ açıklamalar yapıyorlar. Bunlar insanlarla alay etmekten başka bir anlama gelmiyor. İnsanlarımız kendileriyle alay edildiğini görüyor. Bunun faturasını insanlar mutlaka iktidara çıkaracaktır.”

“EYLEM PLANI, İNSAN HAKLARINI ÇÖKERTTİKLERİNİN İTİRAFI”

“Her gün tablolar açıklanıyor Covid-19’la ilgili. Bu tabloların tek bir anlamı var. Kötü yönetimin itirafı. Vahim bir durumun sergilenmesi söz konusu. Sadece Koronavirüs tablosunda da değil İnsan Hakları Eylem Planı açıklıyorlar, bu planının bize göre tek bir anlamı var insan haklarını nasış çökerttiklerinin itiraf edilmesidir. Bizzat kendilerini itiraf ediyorlar. Bizler hiç saf değiliz. İnsan Hakları Eylem Planı ancak toplumda en geniş kesimlerin, ezilenlerin ortak mücadelesiyle gerçekleşebilir. Ancak mücadeleyle elde edilebilir.”

“Aynı şey Ekonomi Reform Planı için de geçerli. Orada da gördüğünüz tek şey ‘Biz ekonomiyi çökerttik, işte size itirafı’dır. Peki niye çökerttiniz? Eğer gerçekten itiraf eden yaptığının sorumluluğu üstleniyorsa itiraflar önemlidir.”

İlgili Yazılar