Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Sanayi Bakanı: Türkiye Otomotiv Sektöründe Yeni Yatırımlar İçin Çalışıyor

Sanayi Bakanı: Türkiye Otomotiv Sektöründe Yeni Yatırımlar İçin Çalışıyor

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Bakan Kacır, BYD’nin Ardından Diğer Markaların da Türkiye’ye Gelmesini Hedefliyor

Sanayi Bakanı Fatih Kacır, Türkiye’de üretim tesisi yatırımı kararı alan Çinli BYD’nin ardından otomotiv sektöründe yeni yatırım için başka markaların da Türkiye’ye gelmesi için çalıştıklarını açıkladı.

Otomotiv Sektörü Potansiyelini Genişletebilir

Kacır, BYD’nin Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapmasına yönelik anlaşmanın ardından, sektöre yeni oyuncuların girmesinin potansiyeli daha ileri taşıyabileceğini belirtti.

Yeni Yatırımcılarla Görüşmeler Sürüyor

BYD’nin yanı sıra Doğan Trend Otomotiv, SAIC, SWM ve GAC gibi markalarla Türkiye’de üretim tesisi yatırımı için görüşmelerin devam ettiği aktarıldı. Kacır, BYD’nin kuracağı tesisin genişletilmesi için büyüme projeksiyonu hazırlanacağını vurgulayarak, sektördeki kapasitenin artırılmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Türkiye, Yabancı Üreticileri Çekmeye Devam Ediyor

Bakan Kacır, BYD ile yapılan yatırım anlaşması sürecinin altı ay sürdüğünü ve Türkiye’de üretilecek araç bileşenlerinin çoğunun yerli olarak üretileceğini belirtti. Türkiye’de büyük ölçekli imalat tesislerine sahip olan otomotiv markalarının yanı sıra yeni yabancı üreticilerin de Türkiye’ye gelmeye devam ettiği vurgulandı.

İlgili Yazılar