Kalın Haber

‘Sağlık çalışanlarının istifa yasağı derhal kaldırılmalı’
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. ‘Sağlık çalışanlarının istifa yasağı derhal kaldırılmalı’

‘Sağlık çalışanlarının istifa yasağı derhal kaldırılmalı’

- - 2 dk okuma süresi

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle bir basın açıklaması yaptı.

ANKARA (Anayurt) – DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle bir basın açıklaması yaptı. Pandemi sürecinde ön saflarda mücadele gösteren tüm sağlık çalışanlarına minnettar olduklarını ifade eden Hatipoğlu, kamudaki sağlık çalışanlarına getirilen istifa yasağının derhal kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Hatipoğlu’nun 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle yaptığı açıklamada Kovid-19’un meslek hastalığı sayılmasına ilişkin şöyle denildi:

“Salgının ilk başladığı günlerden itibaren, Kovid-19’un bir meslek hastalığı olduğunu söyledik. Tüm sağlık çalışanlarını eşit şekilde kapsayan, Sağlık Bakanlığı’nın Halk Sağlığı Yönetim Sistemi kayıtlarını illiyet bağı olarak kabul eden ve böylece sağlıkçılara ispat yükü yüklemeyen somut bir yasal düzenlemeye ivedilikle ihtiyaç vardır.”

Sağlık çalışanlarına getirilen istifa yasağının derhal kaldırılmasını talep eden Hatipoğlu, sağlıkta şiddete ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sağlık birimlerindeki aşırı yığılma ve olumsuz fiziki koşulların yarattığı gerginlik sağlıkta şiddeti de beraberinde getirmektedir. Sağlıkta şiddeti önlemeye ilişkin yasanın Nisan 2020’de çıkmış olmasına rağmen, 2020 yılının son altı ayında kamuoyuna yansıyan 117 şiddet olayı meydana geldiği; 231 sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, ilgili yasanın sağlık ve yardımcı sağlık ile sınırlı kalmayıp, tüm sağlık çalışanlarını kapsaması ve müeyyidelerin etkin bir şekilde uygulanması çok önemlidir.”

İlgili Yazılar