Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Portekiz Seçim Sonuçları Aşırı Sağın Yükselişini Gösteriyor

Portekiz Seçim Sonuçları Aşırı Sağın Yükselişini Gösteriyor

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

PS ve AD Anlaştı, Chega Beklenmedik Yükselişle Dikkat Çekiyor

Portekiz’de yapılan seçim sonuçlarına göre, henüz resmi olmayan ve yurt dışı oylarının dahil edilmediği durumda, 230 sandalyeli mecliste sağ bloku temsil eden ana muhalefetteki Demokratik İttifak (AD) 79, iktidardaki Sosyalist Parti (PS) ise 77 milletvekili çıkardı. Aşırı sağdaki Chega partisi ise milletvekili sayısını 1’den 48’e yükseltti.

PS ve AD Arasındaki Siyasi Dengesizlik

Her iki siyasi blok da meclis çoğunluğunu sağlayamasa da AD ve PS, aşırı sağın hükümete girmesini engellemek için anlaştı. PS’nin lideri Pedro Nuno Santos, seçimi sağın kazandığını kabul ederek muhalefete liderlik yapacağını açıklarken, AD’nin lideri Luis Montenegro zaferini ilan ederek aşırı sağ ile diyalog kurmayacağını belirtti. Bu durum, Portekiz’in siyasi çıkmaza sürüklendiğini gösteriyor.

Chega’nın Yükselişi ve Siyasi Belirsizlik

Chega’nın lideri Andre Ventura’nın açıkça hükümete girmek istediğini belirtmesi, ülkede siyasi belirsizliğe neden oldu. Portekiz basınında, aşırı sağın baş döndürücü yükselişi ve AD’nin çözüm bulamaması ele alındı. Chega’nın parlamentoda güçlenmesi, ülkenin siyasi denge dengesini değiştirmiş gibi görünüyor.

Portekiz’de AD’nin azınlık hükümeti kurma olasılığı öne çıkıyor ancak uzun vadeli bir çözüm olması beklenmiyor. Ülkenin geleceği ve siyasi yönü belirsizliğini korurken, resmi olmayan sonuçlara göre mecliste dağılım şu şekilde: AD 79, PS 77, Chega 48, IL 8, BE 5, L 4, CDU 4, PAN 1.

İlgili Yazılar