DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3191401,30%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Para aklamaya özel takip

Para aklamaya özel takip

ABONE OL
Temmuz 20, 2021 18:27
Para aklamaya özel takip
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mali Suçları Araştırma Kurulu Türkiye’de Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörizmin Finansmanı ile mücadelede ile 2021-2025 yıllarını kapsayan Strateji Belgesi yayımladı. Buna göre artık kara para aklamayı uzman ekipler takip edecek.

Örgütlü veya profesyonel olarak işlenen, tüzel kişilerin suistimali bulunan aklama ve terörizmin finansmanı vakalarında, ihtisaslaşmış soruşturma ekipleri oluşturulacak. “Yüksek riskli” olarak belirlenen tehdit unsurları ile mücadelede eşzamanlı mali soruşturma, analiz ve inceleme faaliyetleri sistematik olarak yürütülecek.

Mali Eylem Görev Gücü 2019 Türkiye raporunda terörizmin finansmanı ve aklama suçunun soruşturmalarında kurumlararası işbirliği ve koordinasyonun bulunmadığı eleştirisini getirmişti. Bu eleştiriyi dikkate alarak harekete geçen mali suçları araştırma kurulu, strateji belgesinde hedeflerini belirledi. Buna göre uygun işbirliği platformlarından faydalanarak uluslararası işbirliği geliştirilecek ve bilgi paylaşımı yapılacak.

Soruşturmalara ilişkin olarak düzenli istatistiki veri temin edilmesine yönelik sistem altyapısı geliştirilecek. Risk Değerlendirmesinin güncellenmesi için “Tehdit” ve “Kırılganlık” çalışma grupları kurulacak.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.