Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. ÖSYM YKS Başvurusu 2024

ÖSYM YKS Başvurusu 2024

Kalın Haber Kalın Haber - - 3 dk okuma süresi

YKS Başvuru Süreci Başladı

ÖSYM, YKS başvuru kılavuzuyla birlikte başvuru sürecini 1 Şubat 2024’te başlatmıştır. Sınav başvurusu yapacak olan adaylar, 5 sınav merkezi tercihinde bulunabilecektir.

YKS’ye Giriş Zorunluluğu

ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılan programlar ve özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YKS’ye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

YKS Başvuru Tarihleri

YKS başvuru işlemleri, ÖSYM’nin yayınladığı sınav takvimine göre 1 Şubat 2024 Perşembe günü başlamış ve 26 Şubat 2024 Pazartesi günü sona ermiştir. YKS geçiş başvurusu ise 5 Mart ile 7 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

YKS Başvuru Ücreti

YKS başvuru ücreti belirlenmiştir. TYT sınavı için ücret 295 Lira, AYT sınavı için ücret 295 Lira, YDT sınavı için ücret 295 Lira olarak belirlenmiştir. TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 885 Lira başvuru ücreti ödeyecektir. Geçen yıl TYT’ye girecek adaylar 115 Lira, TYT, AYT ve YDT’nin toplamına girmek isteyen adaylar ise 345 Lira başvuru ücreti ödemişti.

YKS Kılavuzu Yayınlandı

YKS kılavuzu yayımlandı. Adaylar başvurularını YKS başvuru kılavuzu yardımıyla gerçekleştirebilecektir.

YKS Sınav Tarihleri

TYT sınavı 8 Haziran 2024’te, AYT ve YDT sınavı ise 9 Haziran 2024’te yapılacaktır.

YKS Sonuç Açıklama Tarihi

YKS sonuçları 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacaktır.

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formu başvuru süresi içerisinde, ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuzların satışı yapılmayacaktır. Aday başvurularını, 1 Şubat 2024 tarihinde ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Başvurusu’ndan yapabilecektir.

MSÜ İçin TYT ve AYT Sınavı Zorunluluğu

2024-MSÜ’ye ayrılan adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2’nci Seçim Aşamalarına katılabilmeleri için ayrıca, ÖSYM tarafından geçiş olan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2024-YKS) başvuru yapmaları ve Harp Okulları için, 2024 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 2024-YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2024-YKS 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir.

İlgili Yazılar