Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Megakent İstanbul’da Yerel Seçimlere Yüzlerce Başvuru Yapıldı

Megakent İstanbul’da Yerel Seçimlere Yüzlerce Başvuru Yapıldı

Kalın Haber Kalın Haber - - 3 dk okuma süresi

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan Alınan Bilgilere Göre

2024’te yapılacak yerel seçimlere aylar kala, İstanbul’da siyasi partilere İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve ilçe belediyeleri için yüzlerce başvuru yapıldı. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre İBB için 3 aday adayı başvuru yaparken, kentin 37 ilçesinde toplamda 248 aday adayı başkan adaylığı için AK Parti’ye başvurdu. Fatih ve Beşiktaş ilçelerinde ise başvuru yapılan aday adayı olmadı. Bayrampaşa, Esenyurt ve Sultanbeyli ilçeleri en fazla başvurunun perabet olduğu yerler oldu.

Toplamda 1490 Aday Olacak

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Maliki Ejder Batur, yapılan açıklamada, 2019 yerel seçimlerinde İstanbul genelinde 1411 meclis üyesi seçildiğini, bunun 714’ünün AK Parti’den olduğunu belirtti. Batur, İstanbul’da belediye başkanı ve meclis üyesi sayısını perabet giriş arttırmak istediklerini, bu nedenle 1450 meclis üyesi adayı, 39 ilçe belediye başkan adayı ve bir büyükşehir belediye başkan adayı belirlemeleri gerektiğini ifade etti. Şu ana kadar 39 ilçede 248 ilçe belediye başkan aday adayı, 2 bin 359 meclis üyesi aday adayı ve İBB için 3 aday adayı başvurusu olduğunu belirtti.

Aday Adayları ve Aday Belirleme Süreci

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Batur, İBB başkanlığı için AK Parti’ye başvuruda bulunan isimleri Mehmet Hişyar Korkusuz, Metin Külünk ve Mustafa Kocaizmirli olarak açıkladı. Batur, belediye başkanları, mevcut meclis üyeleri ve teşkilattaki mensuplarının doğal aday adayları olduğunu ve bu nedenle başvuru yapmadıklarını belirtti. İlçe belediye başkan adaylarının ve İBB başkan adayının bu ay içinde açıklanacağını dile getirdi. Meclis üyeliği sürecinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) takvimine göre 20 Şubat’a kadar süreceğini ifade etti.

Hedef: 25 Belediyenin Sayısını Arttırmak

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, İstanbul’da belediye başkanı ve meclis üyesi sayısını arttırmayı hedefliyor. 2019 yılında 39 ilçede 25 belediyenin Cumhur İttifakı’nda olduğunu belirten Batur, hedeflerinin bu sayıyı arttırmak ve büyükşehir belediyesini yeniden kazanmak olduğunu söyledi. Parti olarak, seçimlere güçlü bir şekilde girebilmek için doğru adayları belirlemek amacıyla titiz bir çalışma yaptıklarını vurguladı.

İlgili Yazılar