Kalın Haber

Lavanta bahçesine rağbet artıyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Lavanta bahçesine rağbet artıyor

Lavanta bahçesine rağbet artıyor

- - 2 dk okuma süresi

Göz kamaştıran rengi, cezbedici kokusuyla biliniyor lavanta bahçeleri. O bahçelere rağbet de günden güne artıyor. 2020’nin tümü ve 2021’in ilk altı ayında, yurt çapında 8 milyon metrekare arazide lavanta yetiştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazine taşınmazları üzerinde tarımsal faaliyetlerin artırılması için, tıbbi, aromatik bitki ve süs bitkisi yetiştirilmek üzere hazine arazileri kiralanıyor. Aralarında lavanta, ada çayı, kekik gibi türlerin de olduğu 139 çeşit bitki bu arazilerde yetiştirilebiliyor. Hazine arazilerinin dönümü ortalama 20 liraya kiralanıyor.

2020 yılı ve 2021’in ilk 6 ayında 39 kentte toplam 12.9 milyon metrekare hazine taşınmazı tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirilmesi amacıyla kiralandı. Kiralamalarda en çok talep lavantaya geldi. Yaklaşık 8 milyon metrekare arazi lavanta yetiştirilmek üzere kiralandı. Kiralamada başı çeken il, 2.4 milyon metrekare arazi ile Balıkesir oldu.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde internet üzerinden ilan edilen taşınmazlara, birden fazla başvuru olması halinde seçim yapılıyor. Belirli kriterler üzerinden en yüksek puan alan hak sahipleri o alanda üretim yapabiliyor.
 
 
 

İlgili Yazılar