Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Küresel Piyasalarda Faiz İndirimi Endişeleri Sürüyor

Küresel Piyasalarda Faiz İndirimi Endişeleri Sürüyor

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Fed Üyelerinin Açıklamaları ve Veriler Karışık Sinyaller Gönderdi

Açıklanan veriler ve Fed üyelerinin yorumlarıyla ABD’de faiz indirimi zamanlamasına dair belirsizlik devam ediyor. Fed Yönetim Kurulu Üyeleri’nin farklı açıklamaları, faiz indiriminin ne zaman başlayacağı konusunda karışık sinyaller gönderiyor.

ABD’de İlk Faiz İndirimi İhtimali Artıyor

ABD’de enflasyonun düşüşü ve ekonomik büyümenin güçlenmesine rağmen, Fed’in faiz indirimi yapabileceği ihtimali mayısta yüzde 18, haziranda yüzde 63 seviyesinde bulunuyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomik büyümenin güçlü olduğunu ancak enflasyonun düştüğünü ve düşmeye devam edeceğini belirtti.

Avrupa ve Asya Piyasalarında Belirsizlik Devam Ediyor

ECB ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusundaki belirsizliği Avrupa borsalarında etkili olurken, Asya piyasalarında da karışık bir seyir hakim oldu. Japonya Merkez Bankası’nın enflasyon konusundaki açıklamalarıyla piyasalarda dalgalanmalar yaşandı.

Türkiye’de Enflasyon ve Ekonomik Gelişmeler Takip Edilecek

BIST 100 endeksinde yaşanan azalışlar ve dolar/TL’deki hareketler Türkiye’de yakından takip ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, G20 toplantısında ekonomik gelişmeleri değerlendirirken, HSBC’nin TL için olumlu görüşleri dikkat çekiyor.

İlgili Yazılar