Kalın Haber

Köprü tıkayan ağaçlar için formül
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Köprü tıkayan ağaçlar için formül

Köprü tıkayan ağaçlar için formül

- - 3 dk okuma süresi

KARADENİZ’DE 120 NOKTAYA SEL SENSÖRÜ ÇALIŞMASI

Devlet Su İşleri, iklim değişiklikleri raporu hazırlayıp Meclis’e sundu. Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz’ın haberine göre o raporda; taşkın ve selle ilgili alınan önlemler de yer aldı. Buna göre, taşkın riski durumunun anlık tespit edilmesi için Karadeniz’e radarlı izleme sistemi kurulmaya başlandığı kaydedildi. Dere yataklarında taşkın riskine ilişkin Trabzon, Rize ve Giresun’da radar sensörlü üç pilot istasyon kurulduğu ve başarı ile test edildiği açıklanan raporda, tüm Karadeniz Bölgesi’ne 120 ilave istasyon kurulması için çalışmalar yapıldığı belirtildi.

611955c517aca91cc839c47c

SEL BÖLGELERİNE GEÇİRGEN BENTLE TUZAKLAMA FORMÜLÜ

Raporda, sellerin en büyük nedenlerinden biri olan ağaç, kök ve büyük materyallerin köprü ve menfez gözelerini tıkaması sorununu aşmak için “geçirgen bentlerle tuzaklama” formülü geliştirildiği dile getirildi. Buna göre, derelerin debi değerleri köprü ve menfezlerin yüksekliğini doğru ayarlayabilmeleri için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verilecek. Taşkın anında ise özellikle şehir merkezlerinde meskûn alanlarda üst havzalardan gelen ağaç, kök ve malzemelerin köprü ayaklarında birikmesi neticesinde oluşan taşkınlar için yukarı havzalarda bent tuzaklaması yapılacak ve köprülere ulaşması engellenecek.

611955c517aca91cc839c47e

“SELDE KURU DERE YATAKLARINDAKİ EVLER YIKILIYOR”

Rapora göre sadece Rize, Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt’ta 72 bin sulu ve kuru dere varlığı tespit edildi. Sulu derelerin taşkın kontrolünün yapılabildiği belirtilen raporda asıl can alıcı yerlerin yan dereler olduğu, su bulunmayan yataklara vatandaşların ev ve yol yaptığı, aşırı yağışlar nedeniyle de toprağın sabun gibi kaydığı ve üzerinde ne varsa önüne katarak büyük yıkıma yol açtığı vurgulandı.

611955c517aca91cc839c481

İlgili Yazılar