Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. KIZILAY, AKADEMİK DÜNYAYA DA KATKI SAĞLAYACAK

KIZILAY, AKADEMİK DÜNYAYA DA KATKI SAĞLAYACAK

Basin Bülteni Basin Bülteni - - 5 dk okuma süresi

Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşu olan Türk Kızılay, 153 yıllık tecrübesiyle insani faaliyetlerinin yanı sıra bilgiye duyulan ihtiyacı karşılamak için de akademik faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda 2020 yılında kurulan Kızılay Akademi Lansman Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Programa katılan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay’ın tüm birimleri ve sahadaki görev alanlarıyla beraber akademiyi bir laboratuvar olarak açtıklarını belirtti. Kınık, “İlgi duyan akademisyenlerimizi araştırmacılarımızı bu bahsetmiş olduğumuz insani yardım, afet ve toplum sağlığı gibi 3 ana görev alanı ile araştırma yapmaya davet ediyoruz” dedi.

 

Akademik Çalışmalar Felaketlere Işık Tutuyor

Kızılay Akademi Lansman Toplantısı İstanbul Üniversitesi Kampüsünde gerçekleşti. Toplantıya Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Kızılay Akademi Başkanı Alpaslan Durmuş, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla ARKAN ve Kızılay Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Açılış Konuşmasında Kızılay Akademinin önemine vurgu yapan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine dikkat çekti. Yaşanan doğal afetlerde Kızılay’ın profesyonel ekipleriyle en ön safta mücadele ettiğini hatırlatan Kınık, Kızılay Akademi ekiplerinin yaşanan bu acı tecrübelerle bilimsel çalışmalar yaparak olayların neden ve nasıl yaşandığını, ne gibi müdahale çeşitlerinin uygulanabileceğini bu çalışmalar sonucunda tespit edildiğini belirtti.

 

“Akademik Camianın Desteğine İhtiyacımız Var”

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık Kızılay’ın kendi bütçesinden Ar-Ge ve inovasyon ve akademik çalışmalar için önemli derecede bütçe kullandığını ve üretilen bilgiyi toplumun tüm kesimleriyle paylaştığını belirtirken bu konuda tüm Türkiye’deki akademi camiasına seslendi. Kınık, “Akademi ve Kızılay bir araya geldiğinde oluşturabileceği daha çerçeveli daha olgun projeler kendi kaynağını da bulacaktır. Biz burayı cazibe alanı haline getirmeye gayret ediyoruz. Bu konuda akademinin desteğine de ihtiyacımız var” dedi.

 

Programda konuşan Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Kızılay Akademi’nin çalışmalarının önemine vurgu yaptı. Altan, afetlere yönelik tedbirler almak, zarar azaltıcı önlemler geliştirmek, toplumsal kalkınma ve dirençli şehirler oluşturmak, gıda güvenliği ve güvencesi sağlamak gibi konuların ele alınması ve aksayan yönlerinin saptanması için akademik çalışmalara ihtiyaç duyulduğunun gereklilik olduğunu vurguladı.

 

Kızılay Akademi Başkanı Alpaslan Durmuş, Kızılay Akademi’nin, Uluslararası akademik yayınlarına ilişkin bir müjde verdi. Durmuş, Türk Kızılay İnsani Çalışmalar  (TRC Journal of Humanitarian Action) ve Türk Kızılay Tıp Dergisi (TRC Journal Of Medicine)  adı altında 2 uluslararası akademik dergi yayınının ocak ayında başlanacağını duyurdu. Kızılay Akademi Başkanı Durmuş, “Dergiler yılda 4 sayı çıkacak ve akademik çalışmalar İngilizce olarak yayımlanacak” dedi.

 

Kızılay Akademi Faaliyet Alanları

Araştırma-geliştirme ve hak savunuculuğu yapan Kızılay Akademi; afet, halk sağlığı ve insani yardım alanlarında bilgi üretiyor, ürettiği bilgiyi toplumla paylaşıyor. Eğitim Direktörlüğü ve 6 farklı müdürlükten oluşan Akademi, insani yardım çalışan ve gönüllülerine rehber olacak kılavuzlar oluşturuyor, toplumun afetlere hazırlıklı olması için kolay erişilebilir bilgilendirici materyaller hazırlıyor. Akademi, sahadan ve akademik çalışmalarından elde ettiği veriyi tüm insani yardım kurum ve kuruluşlarıyla paylaşıyor.

 

Üniversitelerle İşbirliği

Kızılay Akademi işbirliği protokollerine İstanbul Üniversitesi’ni de ekledi. Kızılay Akademi işbirliği imzaladığı üniversitelere referans kaynağı sağlayacak, akademik ve yarı akademik çalışmalar 2022 yılından itibaren yayınlanarak yükseköğrenimde eğitim veren ve alan bireylerin kullanımına sunulacak.

İlgili Yazılar