Kalın Haber

“Kimse varlığını ne devlete ne de bir başkasına armağan etmek zorunda değil”
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. “Kimse varlığını ne devlete ne de bir başkasına armağan etmek zorunda değil”

“Kimse varlığını ne devlete ne de bir başkasına armağan etmek zorunda değil”

- - 3 dk okuma süresi

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun ‘Andımız’ın okutulmasını iptal etmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. “Özgürlükçü demokratik devlet dini veya dünyevi görüş bakımından tarafsız olmak zorundadır.” diyen Yeneroğlu, demokratik bir devletin kamu gücünü kullanarak kimseye slogan attıramayacağını kaydetti.

Yeneroğlu, şahsi Twitter hesabında, “Demokratik devletin ön şartı tüm vatandaşlarının eşitliğidir. Doğası gereği heterojen olan toplumda vatandaşlarının eşitliğini esas alan devlet ideolojik olarak tarafsız olmak zorundadır. Aksi takdirde devlet demokratik olamaz, temel hakları temin edemez.” dedi.

“DEMOKRATİK DEVLET KİMSEYE SLOGAN ATTIRAMAZ”

Özgürlükçü demokratik devletin dini veya dünyevi görüş bakımından tarafsız olmak zorunda olduğunu vurgulayan Yeneroğlu, “Yani devletin ideolojik kimliği yoktur, olamaz, olursa eşitlikçi ve çoğulcu olamaz. İdeolojik devlet kamu gücüyle vatandaşına kendi kimliğini dayatır. Bu durumda temel hakları kısıtlar. Demokratik devlet kamu gücünü kullanarak kimseye slogan attıramaz. Bireyin nasıl mutlu olacağı, kendi otonom alanıdır, yani insan onurunun dokunulmazlığı alanıdır. Devlet bu alana müdahale edemez.” değerlendirmesinde bulundu.

“KİMSE VARLIĞINI DEVLETE ARMAĞAN ETMEK ZORUNDA DEĞİL”

Yeneroğlu’nun açıklamaları şöyle: “Elbette isteyen andını okur, ancak kamu gücü ile başkasına dayatılmasını talep edemez. Kimse varlığını ne devlete ne de bir başkasına armağan etmek zorunda değildir. Ne sloganda ne de uygulamada. Buna özgür bireyin sadece kendisi karar verir. Aksi bir talep demokratik değildir.”
 

Demokratik devletin ön koşulu tüm vatandaşlarının eşitliğidir. Doğası gereği heterojen olan toplumda vatandaşlarının eşitliğini esas alan devlet ideolojik olarak tarafsız olmak zorundadır. Aksi takdirde devlet demokratik olamaz, temel hakları temin edemez. https://t.co/5RXClf09ZO

— Mustafa Yeneroğlu (@myeneroglu) March 16, 2021
“SALT TAYYİP ERDOĞAN’A KARŞI ÇIKMAKLA DEMOKRAT OLUNMUYOR”

“Devlet sadece bir grubun devleti değildir, herkesin devletidir.” diyen Yeneroğlu, “Herkesin mutluluğunu hedefleyen devlet ancak demokratik bir devlet olur. Bu bilince sahip birey ancak demokrat bir birey olur. Başkasına slogan dayatmak nasıl bir mutluluk hissidir? Bu sebeple devamlı tekrar ediyorum: Salt Tayyip Erdoğan’a karşı çıkmakla demokrat olunmuyor. Demokrasinin ilkelerini kendisi gibi düşünmeyen, inanmayan ve yaşamak istemeyen için de savunmaktır demokrat olmak. Ötekiyle empati yapmadan demokrat olunmaz.” dedi.

İlgili Yazılar