Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İtalyan Cezaevinde Mahkuma İşkence İddiası

İtalyan Cezaevinde Mahkuma İşkence İddiası

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Soruşturma Başlatıldı

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Reggio Emilia Cezaevi’nde bir mahkuma işkence yapıldığı iddiasıyla savcılık soruşturma başlattı. Dosyada işkenceyi belgeleyen görüntüler de yer alıyor.

Görüntülerde Şiddetli İşkence Yer Alıyor

Haberle birlikte yayımlanan görüntülerde, başına yastık kılıfı geçirilmiş, elleri ve kolları bağlı olan 40 yaşlarındaki Tunuslu mahkumun, yere yatırılarak 10 gardiyan tarafından dakikalarca şiddetli biçimde darbedildiği görülüyor.

8 Gardiyan İşkenceyle Suçlanıyor

3 Nisan 2023’te yaşandığı belirtilen olaya ilişkin görüntüler, ülkede infial yaratırken Reggio Emilia Cumhuriyet Savcılığı, cezai soruşturma başlattı. Dosyada yer alan görüntüler sayesinde 10 gardiyanın 8’inin işkenceyle suçlandığı ve yargılanacakları bildirildi.

Mahkumun Şikayeti

Şiddet mağduru Tunuslu mahkum, olayın hemen ardından verdiği ifadesinde, yaşananları anlatmanın doğru olduğuna inandığını ancak aynı şeyin tekrar olmasından çok korktuğunu dile getirdi. Geceleyin uyuyamadığını ve yaşadığı o şiddetten korktuğunu belirtti.

Avukat ve Mahkum Hakları Savunucusu Tepkili

Mahkumun avukatı Luca Sebastiani, yaşananları korkunç ve kabul edilemez olarak nitelendirerek tepki gösterdi. Mahkum hakları savunucusu Roberto Cavalieri ise bu olayın hapishane yönetimi açısından kara bir sayfa olduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı’nın Açıklaması

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, olayın net bir şekilde değerlendirilmeden önce düşünülmesi gereken bir durum olduğunu belirtti. Ayrıca, hakları sınırlandırılmış olan bir mahkumun insanlık onuru gereği normale göre iki kat daha koruma altında olması gerektiğine vurgu yaptı.

İtalyan Hapishanelerinde Artan Ölümler

Rainews24 kanalının haberine göre, yılbaşından bu yana İtalyan hapishanelerinde 36 kişi hayatını kaybetti ve bunlardan 16’sı intihar etti. Ayrıca, İtalyan hapishanelerindeki mahkum sayısının 60 bine yaklaştığı da belirtildi.

İlgili Yazılar