Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İtalya’da Katolik Rahip Çocuklara Yönelik Cinsel İstismardan Suçlu Bulundu

İtalya’da Katolik Rahip Çocuklara Yönelik Cinsel İstismardan Suçlu Bulundu

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Sicilya’da Bir Katolik Rahibe Hapis ve Görevlerinden Men Cezası

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Sicilya Adası’ndaki Enna kentindeki mahkeme, çocuklara yönelik ağır cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle Katolik rahip Don Giuseppe Rugolo’yu suçlu buldu. Mahkeme, rahibe 4,5 yıl hapis ve 5 yıl kamu görevlerinden men cezası verdi.

Adli Süreç Antonio Messina’nın Şikayetiyle Başladı

Şu anda 30 yaşında olan Antonio Messina’nın 2009-2013 döneminde Rugolo’nun tacizine maruz kaldığına dair şikayette bulunmasıyla başlayan adli süreç sonuçlandı. Rugolo’ya verilen cezayla birlikte, adalet sağlandı ve çocuklara karşı işlenen suçların cezasız kalmayacağı bir kez daha görülmüş oldu.

Messina, Papa’ya Mektup Yazarak İhbarda Bulunmuştu

Rugolo’ya yönelik suçlamaların ardından hakkında adli süreç başlatılmasını sağlayan Antonio Messina, 2020 yılında Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’a bir mektup yazarak tacizi bildirmiş ve adalet talep etmişti. Bu mektubun ve güvenlik güçlerine yapılan ihbarın sonucunda Rugolo hakkında soruşturma başlatılmış ve ceza verilmiştir.

Bu olay, cinsel istismar ve suistimal konusundaki duyarlılığı arttırarak, benzer suçların önlenmesi ve suçluların cezalandırılmasına dair önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.

İlgili Yazılar