Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstinaf Mahkemesi Kararının Ardından Samet Özgül Davası Yeniden Görüldü

İstinaf Mahkemesi Kararının Ardından Samet Özgül Davası Yeniden Görüldü

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Ankara’da Yapılan Yeniden Duruşmada Neler Yaşandı?

İstinaf Mahkemesi’nin yerel mahkemenin kararına yönelik bazı itirazları kabul etmesinin ardından motokurye Samet Özgül cinayetine ilişkin dava, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görüldü. Duruşmaya Samet Özgül’ün ailesi, CHP Ankara Milletvekili Onur Konuralp ve motokuryeler katıldı.

Mahkeme Ne Karar Verdi?

Savcı, esas hakkındaki mütalaasında Halil İbirahim Demirnci hakkında müebbet hapis cezası isterken, diğer sanıklar Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz hakkında beraat kararı verilmesi yönünde görüş bildirdi. Sanık Halil İbrahim Demirci, beraatini talep ederken mahkeme, ona ‘Kasten adam öldürme’ suçundan müebbet ceza verdi. Diğer sanıklara ise ‘Kasten öldürmeye yardım etmek’ suçundan 12’şer yıl hapis cezası verdi.

Ailenin ve Avukatın Açıklamaları

Adliye önünde açıklama yapan avukat İbrahim Kapusuz, kararın tatmin edici olmasa da istinaf dairesinin onamasını ve ailenin acısını bir nebze dindirmesini temenni ettiklerini belirtti. Samet Özgül’ün kardeşi Berna Özgül ise adaletin yerini bulduğunu ancak mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.

CHP Milletvekili Onur Konuralp’in Açıklamaları

CHP Ankara Milletvekili Onur Konuralp, alınan kararın Samet’i geri getirmeyeceğini ancak adaletin yerini bulması açısından memnuniyetlerini dile getirdi. Umarım, Samet’le ilgili bu dava bir emsal davaya dönüşür ve benzer kayıplar yaşanmaz temennisinde bulundu.

Özet

Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi motokurye Samet Özgül cinayetiyle ilgili alınan karar sonrası, aile ve destekçileri adaletin yerini bulduğunu ifade ederken, mücadelelerine devam edeceklerini belirtti. Kararın, ailenin acısını bir nebze dindirmesi umuluyor ve benzer kayıpların yaşanmaması temennisinde bulunuluyor.

İlgili Yazılar