Kalın Haber

İstanbul Eczacılar Odası: Sağlıkta tasarruf olmaz
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İstanbul Eczacılar Odası: Sağlıkta tasarruf olmaz

İstanbul Eczacılar Odası: Sağlıkta tasarruf olmaz

- - 3 dk okuma süresi

İstanbul Eczacılar Odası: Sağlıkta tasarruf olmaz

İstanbul Eczacılar Odası, 52 ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesinden çıkartıldığını ve eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının da yüzde 5’e düşürüldüğünü anımsattı.

Yapılan açıklamada, “Halkın ilaca erişimini zorlaştırarak sağlıkta tasarruf yapmaya çalışmayı doğru bulmadığımızı belirterek bu kararların gözden geçirilmesi, yanlıştan bir an önce dönülmesi çağrısında bulunuyoruz ve ve bir kez daha vurguluyoruz: Sağlıkta tasarruf olmaz” denildi.

İstanbul Eczacılar Odası’nın açıklaması şöyle:

“8 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ve “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı” ile ağrı kesici ve kas gevşetici etkileri olan merhem ve spreyler, antiseptik ve ağrı kesici etkileri olan boğaz spreyleri, çocuk diş jellerinin bulunduğu 52 ilaç, Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödeme listesinden çıkartılmış ve eşdeğer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 5’e düşürülmüştür.

Vatandaşlarımız bugüne kadar ihtiyaç duymaları durumunda, söz konusu listede yer alan ilaçları sadece katılım payı ödeyerek alabiliyorken artık bu ilaçları ancak ilaç bedelinin tamamını ceplerinden ödeyerek satın alabileceklerdir. Aynı şekilde eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesi nedeniyle vatandaşlarımız bu ilaçlarda en az yüzde 5 daha fazla fiyat farkı ödeyecektir.

Geri ödeme kapsamından çıkarılan ilaçların fiyatlarında bir süre sonra belirgin artışlar olduğuna, alım gücü düşen vatandaşların bu ilaçlara erişemediğine daha önce pek çok kez tanık olduk. Geri ödeme listesinden çıkarılan bu 52 ilaç ile ilgili olarak benzer bir sürecin yaşanacağı, sağlığa erişimde eşitsizliğin daha da artacağı ortadadır.

Alınan bu kararlar, sağlığı koruma görevi üstlenen sosyal devlet anlayışına uygun değildir. Halkın ilaca erişimini zorlaştırarak sağlıkta tasarruf yapmaya çalışmayı doğru bulmadığımızı belirterek bu kararların gözden geçirilmesi, yanlıştan bir an önce dönülmesi çağrısında bulunuyor ve bir kez daha vurguluyoruz: SAĞLIKTA TASARRUF OLMAZ!”

İlgili Yazılar