Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail’den Gazze’ye Yönelik Saldırılar Devam Etmeli, İddiası

İsrail’den Gazze’ye Yönelik Saldırılar Devam Etmeli, İddiası

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Smotrich: Saldırılar Hedeflerine Ulaşana Kadar Sürmeli

İsrail’in aşırı sağcı ismi Smotrich, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gazze’ye yönelik saldırıların İsrail’in “hedeflerine ulaşıncaya kadar” devam etmesi gerektiğini savundu. Hamas’ın çöktüğünü iddia eden Smotrich, Filistinli grubun ateşkes için yalvardığını ileri sürdü.

Netanyahu: Ateşkes Anlaşması Savaş Hedeflerine Ulaşana Kadar

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Gazze’de varılacak herhangi bir ateşkes anlaşmasının, “savaşın hedeflerini gerçekleştirene kadar İsrail’in yeniden Gazze’ye saldırabilme hakkını güvence altına alması gerektiğini” savundu. Bu açıklamalar, Tel Aviv ile Hamas arasında esir takası müzakerelerinin gündemde olduğu bir dönemde geldi.

Gazze’deki Ölü Sayısı ve Yıkım

İngiltere’de yayımlanan The Lancet dergisinde yayımlanan makalede, Gazze’deki ölü sayısının 19 Haziran itibarıyla 37 bin 396 olduğu belirtildi. Ancak bölgedeki yıkım nedeniyle verilerin tam olarak toplanamadığı vurgulandı. Makalede ayrıca, Gazze’deki binaların yüzde 35’inin yıkıldığına, enkaz altında kalan cenaze sayısının 10 binden fazla olduğuna dikkat çekildi.

Dolaylı Ölüm Oranı

Makalede ayrıca, sağlık kurumlarının yok olması, su, gıda ve barınak yetersizliği gibi sebeplerle dolaylı ölümlerin doğrudan ölümlere göre 3 ila 15 kat daha yüksek olduğu belirtildi. Dolaylı ölüm sayılarıyla birlikte Gazze’deki ölüm tahmininin 186 binden fazla olabileceği ifade edildi.

Filistinliler Kaçmaya Başladı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle bölgedeki binlerce Filistinlinin kuzeye doğru kaçtığı bildirildi. İsrail savaş uçaklarının ve topçularının bölgeyi ağır şekilde bombaladığı belirtilirken, saldırılar sonucu onlarca ölü ve yaralı olduğu açıklandı.

İlgili Yazılar