Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail Askerleri, Gazze’deki Sivillere Yönelik İddiaları Açıkladı

İsrail Askerleri, Gazze’deki Sivillere Yönelik İddiaları Açıkladı

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

İsrail Ordusundan Şok İddialar

Tel Aviv merkezli “+972” isimli internet sitesinin Local Call işbirliğiyle yaptığı haberde, Gazze’deki saldırılarda yer almış 6 İsrail askerine dayanılarak İsrail ordusunun Gazze’de sivillere yönelik katliamları ele aldığı belirtildi.

İnfazlar ve Cesetlerin Durumu

İsrail askerleri, Gazze’de sivilleri “girilmez bölge” olarak tanımladıkları yerlere girdikleri için rutin olarak infaz edildiğini belirtti. Öldürülen sivillerin cesetlerinin çürümeye ve sokak hayvanları tarafından yenilmeye bırakıldığı, uluslararası yardım konvoyları gelmeden cesetlerin gizlendiği ifade edildi.

Ateşe Verme Politikası ve Hedef Alma

İki asker, “Filistinlilerin evlerini işgal ettikten sonra sistematik bir şekilde ateşe verme politikasına tanıklık ettiklerini” belirtirken, bir diğer asker ise “Eğer bir tehdit hissi bile varsa açıklamaya gerek yok, sadece ateş edersiniz.” dedi. Bir asker ise, Filistinli sivillerin nasıl hedef alındığına ilişkin, “pencereden kendilerine bakan birinin dahi şüpheli olarak görüldüğü ve ateş edildiğini” anlattı.

Gazze’deki Gerçek Ölü Sayısı

İngiltere’de yayımlanan The Lancet dergisinde yayımlanan makalede, Gazze’de 19 Haziran itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 37 bin 396 olduğu belirtildi. Yıkıma bağlı olarak Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığının veri toplamasının zor olduğu, hayatını kaybedenlerin yaklaşık yüzde 30’unun kimliğinin belirlenemediği vurgulandı.

Dolaylı Ölüm Oranı

Sağlık kurumlarının yok olması, su, gıda ve barınak yetersizliği gibi nedenlerle Gazze’de dolaylı ölüm sayılarının yüksek olduğu belirtildi. Dolaylı ölümlerin, doğrudan ölümlere göre 3 ila 15 kat daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

İlgili Yazılar