Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İngiliz Gemisi Kızıldeniz’de Battı

İngiliz Gemisi Kızıldeniz’de Battı

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Yemen Hükümeti’nin Açıklaması

Yemen hükümeti, İngiliz gemisi Rubymar’ın “hava koşulları ve kuvvetli rüzgarlar nedeniyle” Kızıldeniz’de battığını duyurdu. Geminin son durumuyla ilgili yazılı açıklama, “Geminin cuma akşamı, denizde görülen hava koşulları ve kuvvetli rüzgarlar sonucu battığını duyuruyoruz” ifadelerine yer verdi.

Husilerin Saldırısı ve Açıklamalar

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 18 Şubat’ta Husilerin 41 bin ton gübre taşıyan Birleşik Krallığa ait Rubymar adlı gemiyi vurduğunu ve geminin su almaya başladığını duyurdu. Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri ise geminin ciddi isabet aldığını, batma riski taşıdığını ve mürettebatın güvenli şekilde tahliye edildiğini belirtti.

Çevre Felaketi Endişesi

SABA haber ajansı, vurulan geminin yüksek miktarda amonyak ve yağ taşıdığını belirterek büyük bir çevre felaketi uyarısında bulundu. Yemen hükümeti ise geminin batmasının ardından çevre felaketi riskine dikkat çekti ve geminin kendi kaderine terk edilmesi durumuna üzüntüyle değinildi.

Husilerin Eylemleri

Yemen’deki İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait olduğunu iddia ettikleri ticari gemilere el koyuyor ve saldırılar düzenliyor. Husiler tarafından vurulan geminin Yemen’e ait adalara yöneldiği belirtilmişti.

Son Durum

Gemideki mürettebat kurtarılmış olsa da Kızıldeniz’de büyük bir çevre felaketi tehlikesi devam etmekte. Yemen hükümeti, geminin batması ve çevre felaketinin önlenmemesi konusunda Husileri eleştirirken, Husiler ise eylemlerini İsrail politikalarına karşı bir tepki olarak savunmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar