Kalın Haber

İmamoğlu ve Yavaş’ın yetkileri Danıştay kararıyla kısıtlandı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İmamoğlu ve Yavaş’ın yetkileri Danıştay kararıyla kısıtlandı

İmamoğlu ve Yavaş’ın yetkileri Danıştay kararıyla kısıtlandı

- - 3 dk okuma süresi

Danıştay, başkanları muhalefet partisinden olan fakat meclis çoğunluğunu Cumhur ittifakı’nın oluşturduğu büyükşehir belediyeleriyle ilgili tartışma yaratan bir karar aldı. Karara göre belediye başkanları, belediye şirketlere meclislerin onayı olmadan yönetici atayamayacak.

Böylece AK Parti’nin ağırlıkta olduğu İstanbul ve Ankara meclislerinde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın atama yetkileri sınırlandırılacak.

BAŞKANLARIN YETKİLERİ BELEDİYE MECLİSLERİNE

Yerel seçimlerden kısa bir süre sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 15 Mayıs 2019 tarihinde yayımladığı genelgede, belediyelerin iştiraki olduğu şirketlerdeki belediye tüzel kişiliğindeki temsilcilerin değiştirilmesi yetkisinin belediye meclislerine verildiği belirtildi.

Habertürk yazarı Yasemin Güneri, ‘O atamaları belediye meclisi yapacak’ başlıklı yazısında, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun aldığı kararı aktardı.

BELEDİYELER MAHKEMELİK OLDU

Güneri’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Mansur Yavaş’ın seçilmesinin ardından belediyenin yüzde 99.67 oranında hissedarı olduğu BELKO şirketine Kerim Yılmaz atanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesini gerekçe gösteren Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü, Yılmaz’ın ticaret sicilinde tescil ve ilanı işlemini yapmadı.

Bunun üzerine Ankara 10 Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açıldı. Mahkeme, Kerim Yılmaz’ın tescil işleminin yapılmamasını yasaya aykırı buldu. Bunun üzerine Yılmaz, BELKO Genel Müdürü olarak atandı. Mahkeme’nin verdiği karara itiraz edildi. Bunun üzerine dosya Danıştay’a geldi.

KARAR DANIŞTAY’DAN

Danıştay’da son sözü söyleme makamı olan İdari Dava Daireleri Kurulu da, geçtiğimiz ay toplanarak tüm belediye başkanlarını yakından ilgilendiren bir karara imza attı.

Kurul, belediye başkanlarının yetkisini kısıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle açılan davada, genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebinin reddine karar verdi.

Oyçokluğuyla alınan kararın gerekçesi önümüzdeki günlerde yayınlanacak. Bu kararın ardından belediye başkanları, belediye şirketlerinin yönetimine belediye meclislerinin onayı olmadan yönetici atayamayacaklar.”

İlgili Yazılar