Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Tasarruf Tedbirleri ve Yapay Zeka Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Tasarruf Tedbirleri ve Yapay Zeka Açıklaması

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Bakan Şimşek, Kamu Harcamalarında Tasarruf ve Yapay Zeka Konularında Bilgi Verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında, Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Genelge ile kamu harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanımı için tedbir alınmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Bakan Şimşek’in Açıklamalarından Öne Çıkanlar

Şimşek, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında yapay zeka konusunun ele alındığını ve Türkiye’nin bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önemine işaret edildiğini belirtti. Bakanlık kaynaklarının daha verimli kullanılacağını, gereksiz harcamaların önleneceğini her fırsatta dile getirdiğini vurguladı.

Şimşek, muhasebe hizmetlerinin merkezden, modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesinin iş süreçlerinin hızlanmasını sağlayacağını ve teknoloji ile kamuyu küçültürken hizmet kalitesinden ödün verilmeyeceğini belirtti.

Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi

Şimşek, Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında Bakanlık tarafından Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi’ni hayata geçirileceğini açıkladı. Bu projenin kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlamayı amaçladığını belirten Şimşek, yapay zekanın karar verme süreçlerini etkinleştireceğini ve verimsiz harcama alanlarını tasfiye edeceğini ifade etti.

Projede TÜBİTAK BİLGEM’in teknoloji paydaşı olduğunu belirten Şimşek, yapay zeka destekli risk odaklı mali denetim altyapısı oluşturularak iç ve dış denetim faaliyetlerine katkı sağlanacağını belirtti. Proje kapsamında yapay zeka kullanılarak harcama ve ödemelerin daha etkin, hızlı ve verimli bir şekilde yapılacağını vurguladı.

Bakan Şimşek, bu proje ile ülkemizin kamu harcamalarına nitelik olarak büyük değer kazandıracağını ve ekonomiye katma değer sağlayacağını dile getirdi.

İlgili Yazılar