Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Güney Kıbrıs Rum Kesimi Türkiye ile İlişkilerin Yakınlaşmasını Destekliyor

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Türkiye ile İlişkilerin Yakınlaşmasını Destekliyor

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, AB ve Türkiye Arasındaki İlişkilere Destek Veriyor

2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden Türkiye ile ilgili bir açıklama geldi. Rum Kesimi’nin Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, Alman mevkidaşı Frank Walter Steinmeier ile Lefkoşa’da bir araya geldi.

Yakın İlişkilerin Bölgeden Geçtiğine İnanılıyor

Görüşme sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Christodoulides, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin daha da yakınlaşmasının yolunun bölgeden geçtiğini dile getirdi. Christodoulides, “Rum Kesimi, AB ile Ankara arasında daha yakın ilişkilerin güçlü bir destekçisidir; böyle yakın ilişkiler, gelişmelerden ve Kıbrıs sorununun çözümünden geçmektedir” dedi.

Türkiye’nin Kıbrıs Konusunda Atılan Adımların Dikkate Alınması Gerektiği Vurgulandı

Adaya resmi bir ziyarette bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier de, Türkiye’nin Kıbrıs konusunda attığı adımların AB ile genel ilişkileri değerlendirilirken dikkate alınması gerektiğini söyledi. Bir tercüman aracılığıyla konuşan Steinmeier, “Üye devletler Türkiye’ye bu mesajı göndermelidir” dedi.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Türkiye ile ilişkilerin daha da güçlenmesi ve yakınlaşması konusundaki desteği, bölgedeki gelişmeler ve Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı olduğunu vurgulamıştır. Türkiye’nin Kıbrıs konusunda attığı adımların da AB tarafından dikkate alınması gerektiği belirtilmiştir.

İlgili Yazılar