Kalın Haber

Google Gizli mod takibiyle ilgili bir davayla uğraşıyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Google Gizli mod takibiyle ilgili bir davayla uğraşıyor

Google Gizli mod takibiyle ilgili bir davayla uğraşıyor

- - 2 dk okuma süresi

Davanın baş katılımcıları, Google’ı kullanıcıları yanıltmakla suçladı. Google gizli modda bilgilerinin izlediği halde izlenmediğimizi söylüyormuş. Arama devi ise savunmasında kullanıcıların gizlilik politikasını kabul ettiğini ve bu nedenle Google’ın veri topladığını bildiğini iddia etmişti. Raporda, Gizli modun “görünmez” anlamına gelmediği ve sitelerin hala etkinliği görebileceği konusunda uyardığı bildirildi.

Google’dan konuyla ilgili yorum yapması istendi. “Bırakın anlamlı değişiklikler veya tazminatarı, davanın başarılı olup olmayacağı belli değil. Başarılı eylemler, sıklıkla müşterilere verilen zararın bir kısmını temsil eden ödemelere yol açar. Gizli modun sınırlamaları araştıranlar arasında iyi bilinmektedir. Potansiyel olarak tanımlayıcı trafiği engellememek için siteleri yerel arama geçmişinizden ve çerezlerden uzak tutmak için gizli moda sahipsiniz.” Bu da demek oluyor ki aslında gizli modda verilerimiz izleniyor.

Yine de, genel halkın Google Gizli Mod içeriğinin farkında olduğu net değil. Dava, Google’ı kullanıcılara ne toplayıp neyi toplamadığını daha açık bir şekilde söylemeye zorlayabilir. Şikayet, hizmet açısından önemli bilgileri bulmayı zorlaştıran şirketlerin eleştirisi olarak da hizmet ediyor. Çok az kişi bu anlaşmaları baştan sona okuyor. Bu da mahremiyet söz konusu olduğunda sorunlara neden olabilir.

İlgili Yazılar