Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Eski Tip Ehliyetlerin Değişim Süresi 31 Aralık 2022’de Son Bulacak

Eski Tip Ehliyetlerin Değişim Süresi 31 Aralık 2022’de Son Bulacak

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nden Son Dakika Kararı

Eski tip ehliyetlerin değişim süresi olan 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecekti. Ancak, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, ehliyet yenileme süresi uzatıldı.

İdari Para Cezası 2025 Yılından İtibaren

Ehliyet yenileme işlemi gerçekleştirmeyen sürücülere 2025 yılından itibaren idari para cezası verilecek. Bu durumda, ehliyet yenileme işlemini yapmayanlar 5 bin liradan fazla bir ceza ödeyebilir.

Eski Tip Ehliyetlerin Değişim Ücreti ve Yenileme Süreci

Eski tip sürücü belgeleri, 31 Aralık 2024 tarihine kadar 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı olmak üzere toplam 15 lira karşılığında indirimli olarak yenisiyle değiştirilebilecek. Ancak, 1 Ocak 2025’ten sonra eski tip sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı bedelini tam olarak ödemeleri gerekecek.

Başvuru Yoğunluğu ve Önemli Uyarılar

Yetkililer, yılın son aylarında yaşanabilecek başvuru yoğunluğu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için başvurularını erken yapmalarını tavsiye ediyor. Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya “nvi.gov.tr” üzerinden randevu alarak başvurularını gerçekleştirebilirler.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin eski sürücü belgesini ibraz etmeleri, 15 liralık başvuru ücretini ödemeleri, sürücü sağlık raporu, biyometrik fotoğraf ve MERNİS’te kayıtlı adreslerini bildirmeleri gerekmektedir. Adres bilgileri sistemde kayıtlı olanlar, sürücü belgelerinin istedikleri adrese PTT aracılığıyla teslim edilmesini talep edebilirler.

İlgili Yazılar