Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Emine Çölkuşu: Ankara’dan Köyüne Dönüp Besiciliği Başarıyla Yönetiyor

Emine Çölkuşu: Ankara’dan Köyüne Dönüp Besiciliği Başarıyla Yönetiyor

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Güzelyayla Köyü’nde Doğan, Ankara’da Üniversite Eğitimi Alan Emine Çölkuşu

Çayıralan ilçesine bağlı Güzelyayla köyünde doğan ve 13 yaşında ailesiyle Ankara’ya göç eden Emine Çölkuşu, 2017’de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden mezun oldu. Ankara’da 15 yıl yaşayan 56 yaşındaki baba Hamdi Çölkuşu, 2019’da 15 büyükbaş hayvan alarak köyüne döndü. Üniversite eğitiminin ardından bir firmada yönetici olarak çalışmaya başlayan Emine Çölkuşu da 2021 yılında işinden ayrılarak köyüne dönüp besiciliği babasından devraldı.

Babasından Devraldığı Besicilik İşini Başarıyla Yürütüyor

Emine Çölkuşu, hayvanların yemlerini veren, ahırı temizleyen ve süt makinesiyle sağım yapan bir besici olarak tüm işlerle bizzat ilgileniyor. Babasının hayvanlarla artık ilgilenmediğini belirten Çölkuşu, erkek kardeşinin kendisine destek olduğunu ve 2 ahırda 100 büyükbaş hayvana baktıklarını aktardı. Süt üretiminin günlük 250 litreye kadar çıktığını ve ürettikleri sütü peynir ve tereyağı yaparak değerlendirip çeşitli illere satışını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Köyünde Mutlu ve Başarılı Bir Hayat Sürdürüyor

Emine Çölkuşu, köyde hayvanlarla iç içe olmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşadığını ifade ederek, köydekilerin bazı eleştirilerine rağmen hayvancılıktan büyük bir memnuniyet duyduğunu vurguladı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü’nde aktif öğrenci olan Çölkuşu, hayvancılık alanında daha da profesyonelleşmek adına eğitim hayatına devam ettiğini belirtti.

İlgili Yazılar