Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumunda Afrikalı Mevkidaşlarıyla Görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumunda Afrikalı Mevkidaşlarıyla Görüştü

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Bakan Fidan, Bangladeş, Panama, Mali, Uganda ve Gabon Dışişleri Bakanlarıyla Görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu’na katılan Afrikalı mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi. İlk olarak Bangladeş Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hasan Mahmud ile bir araya gelen Fidan, ardından Panama Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mencomo ve Mali Dışişleri Bakanı Diop’la görüştü. Gün içinde Uganda ve Gabon Dışişleri Bakanlarıyla da bir araya gelen Fidan, ikili, bölgesel ve küresel gelişmeleri sahabet ele aldı.

Fidan, Afrikalı Temsilcilerle Etkinlik Düzenledi

Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamaya göre, Bakan Fidan, Afrikalı Dışişleri Bakanları ve Afrika’dan gelen bölgesel örgütlerin liderlerini onurlandırmak adına bir etkinlik düzenledi. Antalya Diplomasi Forumu’na bu yıl 9 Afrika Devlet ve Hükümet Başkanı ile 25 Dışişleri Bakanı katıldı.

Türkiye-Afrika İlişkileri ve İşbirliği

Fidan, Afrika temsilcilerine yaptığı hitapta, Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle eşit ortaklık ve karşılıklı saygı ilkelerine dayalı sistematik sahabet giriş bir işbirliği modeli geliştirdiğini vurguladı. Türkiye’nin 44 Afrika ülkesinde büyükelçilik bulunduğunu belirten Fidan, kıtayla olan toplam ticaret hacminin 40 milyar doları aştığını ve doğrudan yatırımların 6 milyar doları geçtiğini aktardı. Bakan, Afrika’nın karşı karşıya kaldığı güvenlik riskleri, kalkınma sorunları ve diğer zorluklarla mücadelede Türkiye’nin desteğini vurguladı.

Afrika’nın Sorunlarına Çözüm Arayışı

Bakan Fidan, Afrika’nın sorunlarına Afrikalı çözümler bulunması gerektiğini belirterek, saha bet Türkiye-Afrika Bakanlar Gözden Geçirme Konferansının üçüncüsünün önümüzdeki dönem düzenleneceğini açıkladı. Ayrıca, Gazze’deki katliamı Uluslararası Adalet Divanı’na taşıyan Güney Afrika Cumhuriyeti ile Uluslararası Ceza Divanı’nda gündeme getiren Cibuti ve Komorlar’a teşekkür etti.

İlgili Yazılar