Kalın Haber

Demirtaş’tan mahkemeye: 142 yıl mı ceza verecekseniz? 141 yıl verirseniz hatırım kalır!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Demirtaş’tan mahkemeye: 142 yıl mı ceza verecekseniz? 141 yıl verirseniz hatırım kalır!

Demirtaş’tan mahkemeye: 142 yıl mı ceza verecekseniz? 141 yıl verirseniz hatırım kalır!

- - 4 dk okuma süresi

Selahattin Demirtaş, AİHM kararı sonrası ilk kez hakim karşısında. AİHM’nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında tahliye edilmesi yönünde verdiği kararın ardından, Demirtaş’ın yargılandığı davanın duruşması Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Kimlik tespitinin ardından başlanılan duruşmada mahkeme başkanı, dava konusu olan fezlekeleri uzun uzun okudu. Bunun üzerine söz alan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin 22 Aralık 2020’de verdiği, “Derhal serbest bırakılsın” kararını hatırlattı.

Karaman, “Uzun uzun Van, Ankara’nın dosyalarını okuyorsunuz. AİHM’nin kararı yokmuş gibi davranıyorsunuz. AİHM kararını dikkate almadan duruşmaya devam edeceğiniz anlaşılıyor. Ancak ben sizden AİHM’nin kararını da zapta geçirmenizi beklerdim ama siz fezlekeleri okuyorsunuz hiçbir şey olmamış gibi” diye belirtti.

“DİKTATÖRLÜĞÜN KURULMASINA YARDIMCI OLDUNUZ”

Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan Demirtaş, “Bu yargılamada anayasa değil, seçim kanunu uygulayalım. Siz desteklediğiniz partilerin iktidara gelmesi için aleni siyasi faaliyet yürütüyorsunuz. Sistemin değişmesine yardımcı oldunuz. Tek adam diktatörlüğünün kurulmasına yardımcı oldunuz” dedi.

Demirtaş, ‘Biz anayasayı ve AİHM kararını tanımıyoruz, takmıyoruz’ diyorsunuz. Siyasi sözcüleriniz Erdoğan, Bahçeli ve Soylu söylüyor, siz de bunun gereğini yapıyorsunuz” diye devam etti. Demirtaş, savunmasını şöyle sürdürdü:

“BİZİ APTAL YERİNE KOYMANIZA İZİN VERMEYİZ”

“İktidar uğruna kendinizi feda etmeyin. İktidar bu seçimde yüzde 99 değişecek. Mecliste yargı komisyonuna çağrılacaksınız. Hakkınızdaki dosyalarımızı sonraki parlamento size soracak. And olsun, hukuk önünde bana yaptığınız her şeyin hesabını soracağım.”

“Size durumumuzu anlatayım. Siz üç hakim ve bizler Ankara’da Atakule’nin altında oturmuş ve ‘Atakule var mıdır yok mudur’ tartışması yapıyoruz. Bizi aptal yerine koymanıza izin vermeyiz. Atakule vardır.”

“TANIYORUM MEHMETİ, HUKUK CAHİLİ BİR ADAM”

“‘Bugünkü siyasi atmosferde bu yargılamayı bağımsız sürdürme imkanımız yok. Dolayısıyla bu yargılamayı seçimlere kadar durduruyoruz, Temmuz 2023’e duruşma günü veriyoruz’ dersiniz. Dünya tarihine geçersiniz.”

“Mehmet Uçum diye hukuk fakültesi mezunu bir arkadaş var, ‘AİHM kararı bağlayıcı değil’ diyor. Tanıyorum Mehmet’i, hukuk cahili bir adam. Saray’dan size talimat yağıyor, siz talimat doğrultusunda karar alıyorsunuz. Ben olsam utanırım.”

“Hiçbir talebimizi kabul etmeyip AİHM ve AYM kararlarını uygulamayacaksanız dosyayı savcıya verin, akşama doğru kararı verelim. Siz de yorulmayın. Seçime iki sene kaldı, kapı kapı dolaşıp iktidar için oy toplayın.”

“İktidar kaybedecek, ülke düzelecek ama bazıları hukuk önünde hesap verecek. 142 yıl mı ceza verecekseniz? 141 yıl verirseniz hatırım kalır.”

İlgili Yazılar