Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır: Gelir Dağılımındaki Eşitsizlik Tarihi Rekor Kırdı

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır: Gelir Dağılımındaki Eşitsizlik Tarihi Rekor Kırdı

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

“Zengin Çok Daha Zenginleşirken Fakir Fakirleşti”

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye İstatistik Kurumu’nun geçen hafta yaptığı açıklamaya göre gelir dağılımındaki eşitsizliğin tarihi rekor kırdığını ve tarihin en yüksek seviyesine çıktığını belirtti. Başarır, Türkiye’nin en zengin yüzde 20’sinin ülke gelirlerinin yüzde 49,8’ini alırken, en yoksul yüzde 20 kesimin aldığı payın ise yüzde 5,9 olduğunu ifade etti. Bu durumun utanç verici olduğunu vurgulayan Başarır, zenginlerin daha da zenginleşirken fakirlerin, yoksulların daha da yoksullaştığını ve aradaki makasın gittikçe açıldığını söyledi. Başarır, vergi ve sigorta primlerinin yoksullardan daha fazla alındığını da dile getirerek vergide adaletsizliğin son yılların en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

“Tahminin Tutmayacağını Kendisi de Biliyor”

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın enflasyon tahminlerini değerlendiren Başarır, Karahan’ın yüzde 36 olarak açıkladığı tahminin tutmayacağını herkesin bildiğini söyledi. Başarır, son yıllarda kaç tane Merkez Bankası Başkanı değiştiğine dikkat çekerek, Karahan’ın ekonomiye, verilere, TÜİK’e, enflasyona ve faize kendi karar verdiğini ifade etti. Başarır, Merkez Bankası başkanlarının yaptıkları tahminlerle kamuoyunda gülünç duruma düştüğünü belirtti.

“Türkiye’de Ekonomiyi İdare Edemeyen Bir İktidar Var”

Başarır, Merkez Bankası Başkanı Karahan’a asgari ücreti 17 bin 2 lira olarak belirlemesine rağmen asgari ücretin bugün 15 bin 934 liraya düştüğünü ve en düşük emekli maaşının ise 9 bin 372 liraya gerilediğini hatırlattı. Başarır, Türkiye’de ekonomiyi yönetemeyen bir iktidar olduğunu ve bu şekilde devam ederse yakın bir zamanda yeni bir Merkez Bankası Başkanı daha göreceğimizi belirtti.

İlgili Yazılar