Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Çanakkale Savaşları’nın Unutulmaz Hatıralarından Birisi: Karaya Oturan Layter

Çanakkale Savaşları’nın Unutulmaz Hatıralarından Birisi: Karaya Oturan Layter

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Gelibolu Yarımadası’nda Canlı Kalan Bir Çanakkale Savaşları Anısı

Dünyanın en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşları’nın üzerinden 109 yıl geçmesine rağmen Gelibolu Yarımadası’nda savaşın birçok hatırası hala canlı olarak duruyor. Bunlardan biri de Çanakkale Kara Savaşları’nın ardından bölgeyi tahliye eden İngiliz askerlerini taşırken karaya oturan layter.

İngiliz Askeri Tarih Uzmanı İslam Özdemir’in Açıklamaları

Askeri Tarih Uzmanı İslam Özdemir, Çanakkale Kara Muharebeleri’nden izler taşıyan bu olay hakkında şunları söyledi: “9 Ocak 1916 tarihindeki İngilizlerin Çanakkale Cephesi’ni tamamen tahliye süreci esnasında burada yaşanan bir hatıra var. O sabah HMS Talbot kruvazöründen sahile gönderilen 2 tane layterin görevi bu bölgedeki son kalan İngiliz askerlerini tahliye etmekti. Deniz dalgalıydı ve fırtına vardı. Dolayısıyla bu layterlerden bir tanesi askerleri alarak açığa çıkmayı başardı. Fakat burada görmüş olduğunuz layter ise dalgaların şiddetiyle karaya oturdu ve sahilde kaldı.”

Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “13’üncü Tümen kumandanı Sir Stanley Maude, laytere binmiş ve daha sonra layterin karaya oturmasıyla inip, yürüyerek Tekke Koyu’na gitmek zorunda kalmıştı. Fakat şiltesini ve bavulu unutmuştu. Yolun yarısında kafileden ayrılan Sir Stanley Maude, laytere gelip, bavulunu ve şiltesini aldı ve bu durum tahliyenin gecikmesine sebep oldu. 9 Ocak 1916 tarihinde meydana gelen tahliye sürecine ait bir iz olması ve bizlere o günleri anımsatması açısından son derece önemlidir.”

İlgili Yazılar