Kalın Haber

Bulgaristan ile fıkra gibi anlaşma: Anlaşmada yaptırım yok, TCDD’ye borçlar ödenmiyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bulgaristan ile fıkra gibi anlaşma: Anlaşmada yaptırım yok, TCDD’ye borçlar ödenmiyor

Bulgaristan ile fıkra gibi anlaşma: Anlaşmada yaptırım yok, TCDD’ye borçlar ödenmiyor

- - 6 dk okuma süresi

CHP’li Milletvekili Gürer’in Bulgar Demiryolu taşımacı kuruluşlarının TCDD’ye olan 165 bin avro kira borcunu ödenmemesine ilişkin sorularını yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, anlaşmada herhangi bir yaptırım hükmü bulunmadığından dolayı tahsil işlemlerinde güçlükler yaşandığını açıkladı.

Bulgaristan ile fıkra gibi anlaşma: Anlaşmada yaptırım yok, TCDD’ye borçlar ödenmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kapıkule Sınır Mübadele Garında, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) binalarında kiracı konumunda olan Bulgar Demiryolu taşımacı kuruluşlarından kira bedellerinin tahsil edilememesinin gerekçesini soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer’in önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapılan ikili anlaşmalar gereği kira bedellerini ödemeyenler için herhangi bir yaptırım hükmü bulunmadığından dolayı tahsil işlemlerinde güçlükler yaşandığını açıkladı.

TAŞIMACI KURULUŞLARI KİRA BORCUNU NEDEN ÖDEMİYOR?

CHP’li Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesinde, “Uluslararası sözleşme kapsamında Bulgaristan taşımacı kuruluşlarına kiraya verilen taşınmazla ilgili birikmiş kira alacağının tahsil edilememesinin nedeni nedir?” diye sordu.

Türkiye ile Bulgaristan arasında “Svilengrad – Kapıkule Demiryolu Sınır Geçişi Faaliyetlerinin ve Kapıkule Sınır Mübadele Garındaki Demiryolu Sınır Hizmetlerinin Düzenlenmesi’ne İlişkin Anlaşma’nın” 17.01.2006 tarihinde imzalandığını anımsatan Gürer, önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Anlaşmaya göre kapıkule sınır mübadele garında Bulgar Demiryolu Taşımacı Kuruluşlarının kiraladığı binaların kiraları ve bu binaların ısıtma, aydınlatma ve su temini giderleri dahil olmak üzere TCDD tarafından Bulgar Taşımacı Kuruluşlarına kiralanan binalar için her bir Bulgar Taşımacı kuruluşu, kapıkule sınır mübadele garındaki modernizasyon ve yeniden yapılanma sona erene kadar aylık metrekare başına 45 avro ödeyecekti. Bu kapsamda 5 Bulgar Taşımacı Kuruluşu TCDD’nin kiracısı konumundadır. Sayıştay’ın yaptığı incelemede, bir şirketin 2019 yılında ödenmemiş toplam 165.248,52 avro borcu bulunmasına rağmen idare tarafından herhangi bir işlem yapılmadığı görülmüştür.”

“Söz konusu uluslararası anlaşmada kira borcunun ödenmemesi durumunda yaptırımın ne olacağına ilişkin bir düzenleme var mıdır?” şeklindeki sorusuna da yanıt isteyen Gürer, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti Hükümeti arasında yapılan uluslararası sözleşme kapsamında Bulgaristan taşımacı kuruluşuna kiraya verilen taşınmazın birikmiş kirasının tahsilinin sağlanması için bir girişimde bulunulmuş mudur?” diye sordu.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NDAN YANIT: TAHSİL İŞLEMLERİNDE GÜÇLÜK YAŞANIYOR

Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Adil Karaismailoğlu, “Yapılan ikili anlaşmalar gereği kira bedellerini ödemeyenler için herhangi bir yaptırım hükmü bulunmadığından dolayı tahsil işlemlerinde güçlükler yaşanmaktadır. Ancak yapılan ikili heyet toplantılarında bu ve buna benzer aksaklıklar, yapılan toplantı görüşmelerinde gündeme gelmekte ve karşılıklı olarak çözüm önerileri sunulmaktadır” açıklamasında bulundu.

20 Mart 2019 tarihinde Plovdiv’de Türkiye-Bulgaristan Ortak Sınır Komisyon toplantısı düzenlendiğini açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Birikmiş alacakların 2019 yılı üçüncü çeyreğine kadar ödenmesi gerektiği Bulgaristan heyetine bildirilmiş ve Bulgaristan heyeti ödemelerin 3 (üç) ayda bir yapılmasının en iyi çözüm olduğu belirtilerek teklif oy birliği ile kabul edilmiş ve imza altına alınmıştır. Ancak Bulgaristan tarafından ödemeler henüz yapılmamıştır” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, “2020 yılında ise, Covid-19 Pandemisi nedeniyle Türkiye-Bulgaristan Ortak Sınır Komisyon toplantısı gerçekleştirilememiştir. Ancak, konu titizlikle takip edilmektedir” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlgili Yazılar