Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Brent Petrol Fiyatları Durağan Seviyede

Brent Petrol Fiyatları Durağan Seviyede

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Brent Petrol Fiyatları Son Durum

Dün 79,05 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 78,59 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise saat 09.51 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,11 artışla 78,68 dolar olarak kaydedildi.

Petrol Fiyatlarının Sebepleri

Petrol fiyatlarındaki hareketlilikte, ABD’de arz ve talebe ilişkin veriler ile İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes görüşmelerindeki ilerleme etkili oldu. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yayımlanan raporda, geçen ay soğuk hava koşulları nedeniyle ham petrol üretiminin 12,6 milyon varile gerilediği belirtildi. IEA ise şubat ayına kadar günlük üretimin 13 milyon 300 bin varile ulaşacağını ancak Şubat 2025’e kadar rekor seviyeyi aşamayacağının öngörüldüğünü bildirdi. Ayrıca, Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları beklenenden daha az artış gösterdi.

İsrail-Filistin Çatışmasının Etkisi

İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes görüşmelerine ilişkin olumlu haber akışı, arz endişelerini hafifletti ve fiyatlar üzerinde etkili oldu. Hamas, esir değişimi ve ateşkes teklifine “olumlu” yanıt verdiğini duyurdu.

Teknik Analiz ve Destek-Direnç Seviyeleri

Brent petrol fiyatları teknik olarak 78,89 ile 79,21 dolar aralığının direnç, 78,57 ile 78,25 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar