Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü’nün İstinaf Mahkemesinde Kazandığı Davada Karar Çıktı

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü’nün İstinaf Mahkemesinde Kazandığı Davada Karar Çıktı

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

Dr. Tolga Sütlü’ye Haksızlık Yapıldığı Karara Bağlandı

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğretim üyesi Dr. Tolga Sütlü, rektör atanması sonrasında yaşanan olaylar neticesinde Ekim 2022’de görevden alınmıştı. Ancak açtığı davada istinaf ayağını kazanarak göreve iade edilmesi sağlandı.

Yapılan Olumsuz Kampanyalar ve Hukuk Mücadelesi

Dr. Tolga Sütlü’nün, cerrah Paolo Macchiarini ile suç ortaklığı iddialarıyla karşı karşıya kalmasının ardından rektör tarafından görevden alınması, hukuk mücadelesini başlatmasına sebep oldu. Ancak 20 Aralık 2023’te İstanbul 12. İdare Mahkemesi, Sütlü’nün haksız yere görevden alındığına hükmetti.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Karara İtirazı ve İstinaf Mahkemesinin Kararı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü karara itiraz etti ancak Bölge İdare Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını onaylayarak Sütlü’nün haksızlığa uğradığını belirtti. Bu kararla birlikte rektörlüğün avukatının istinaf başvurusu da reddedildi.

Sütlü’nün Açıklamaları ve Gelecek Planları

Dr. Tolga Sütlü, aldığı kararı sevindirici bulurken, Boğaziçi Üniversitesi’ne şu anki koşullarda geri dönmek istemediğini belirtti. Sütlü, bilimsel çalışmalarına devam etmek için başka bir üniversiteye geçtiğini ve Boğaziçi’nin yaşanan hukuksuz karar nedeniyle bütçe kaybettiğini vurguladı.

İlgili Yazılar