Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. ‘BİLSEM Sınavı Hakkında Bilgiler’

‘BİLSEM Sınavı Hakkında Bilgiler’

Kalın Haber Kalın Haber - - 2 dk okuma süresi

BİLSEM Sınavı Ne Zaman?

Türkiye’de ilkokullarda okuyan 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri için yapılan BİLSEM sınavı, özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçtiğimiz günlerde yayınladığı kılavuz ile sınavın tarihlerini açıkladı.

Buna göre, BİLSEM sınavı 10 Şubat ile 14 Nisan 2024 tarihleri arasında yetenek alanlarına göre değerlendirme yapacak.

Bireysel değerlendirme sınavı ise 26 Mayıs ile 26 Temmuz 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek ve sonuçlar 31 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak.

BİLSEM Başvurusu Ne Zaman Alınacak?

BİLSEM başvuruları, 08-19 Ocak 2024 tarihleri arasında sınıf öğretmenleri tarafından e-okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden öğrenci gözlem formlarının doldurulması işlemi gerçekleştirilecek.

BİLSEM Nedir?

BİLSEM, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltmasıdır. Bu merkezler, ilkokullarda sınavla belirlenen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitimlerini aksatmadan bireysel yeteneklerini fark etmelerini sağlamak ve kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını desteklemek amacıyla devlete bağlı olarak açılan özel eğitim kurumlarıdır.

BİLSEM’lerde, özel yetenekli öğrencilerin zeka, yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasiteye sahip oldukları ve akademik alanda yaşıtlarına göre üst düzey performans gösterdikleri tespit edilerek, bu öğrencilere eğitim hayatları boyunca ekstra eğitim programları sunulmaktadır.

Bu merkezler, öğrencilere kendilerini tanıma fırsatı vermenin yanı sıra, gelecekte ülkelerine katkı sağlayacak nesillerin yetişmesini hedeflemektedir.

İlgili Yazılar