Kalın Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Avustralya Büyük Set Resifi Tehlikede

Avustralya Büyük Set Resifi Tehlikede

Kalın Haber Kalın Haber - - 1 dk okuma süresi

En Büyük Mercan Sistemi Beyazlama Tehdidi Altında

Avustralya Büyük Set Resifi Deniz Parkı Otoritesi, dünyanın en büyük mercan sisteminin tehlikede olduğunu açıkladı. Yapılan havadan gözlem çalışmasında, resifte büyük bir beyazlama tespit edildi.

İklim Değişikliği Mercanları Tehdit Ediyor

Resif Otoritesi Şef Bilim İnsanı Dr. Roger Beeden, beyazlamanın uzun süreli yüksek deniz yüzeyi sıcaklıklarının bir sonucu olduğunu belirterek, “İklim değişikliği, Büyük Set Resifi ve dünya çapındaki mercan resifleri için en büyük tehdittir.” uyarısında bulundu.

Mercanların Ölümü Risk Altında

Bilim insanları, havadan yapılan gözlemin okyanus altı çalışmalarıyla destekleneceğini belirterek, uzun süreli veya yoğun ısının mercanların ölümüne yol açabileceğini vurguladı. Bu durum, milyonlarca deniz canlısının yaşam alanı olan Büyük Set Resifi’nin ekosistemi için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Büyük Set Resifi, İtalya’nın yüzölçümüne eşdeğer bir alana sahip olup, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Beyazlama, mercan sistemindeki alg simbiyotlarının zarar görmesi sonucunda ortaya çıkmakta ve mercanların hayatta kalma şansını azaltmaktadır.

İlgili Yazılar